Wystawy z okazji 400-lecia Göteborga

Świętuj jubileusz 400-lecia Göteborgu!

Zaplanuj lato pełne zabawy podczas obchodów jubileuszu drugiego co do wielkości miasta Szwecji

 

Jak to mówią: lepiej późno niż wcale. Z dwuletnim opóźnieniem, w roku 2023 Göteborg świętuje 400. rocznicę powstania miasta. Z tej wielkiej okazji miasto planuje lato pełne koncertów, wystaw, festiwali, przyjęć i innych atrakcji – i nie wolno Ci tego przegapić!

 

Podróżuj z nami promem z Kilonii lub Frederikshavn, a dotrzesz w samo serce tego miasta. Dzięki dogodnej lokalizacji terminalu zejdziesz lub zjedziesz z naszego statku prosto w wir zabawy. 

 

Jubileuszowe obchody potrwają od 2 czerwca do 3 września 2023.  Lato samo w sobie to idealny czas na poznanie wyjątkowej sztuki i kultury Göteborgu, znakomitego jedzenia, wspaniałych przestrzeni na świeżym powietrzu i przyjaznych okolic. Ponieważ rocznicowe wydarzenia niosą ze sobą dodatkowe emocje, nigdy nie było lepszej okazji, aby zakochać się w tym drugim co do wielkości mieście Szwecji. 

 

Kliknij tutaj aby zapoznać się z pełną listą wydarzeń rocznicowych, a poniżej poczytaj o najważniejszych imprezach tych od dawna spóźnionych urodzinowych obchodów.

Wystawy z okazji 400-lecia Göteborgu

Data wydarzenia: Różne daty do 31 grudnia 2023

 

Przez cały rok jubileuszu Göteborgu głównym tematem będą sztuka i historia. Eksponaty upamiętniające cztery wieki kultury Göteborgu będą prezentowane w muzeach, galeriach, publicznych przestrzeniach i obiektach. Wśród najważniejszych atrakcji są wystawy „400 lat historii” oraz „Rzecz o Göteborgu” w Göteborgs Stadsmuseum, przegląd najbardziej ukochanych (i najbardziej znienawidzonych) obiektów w tym muzeum; „Genialny umysł”, dla uczczenia twórczości legendy sztuki ulicznej, Banksy'ego, w centrum konferencyjnym Eriksbergshallen; i dużo innych atrakcji. Wiele eksponatów będzie można oglądać do końca roku. Pełny kalendarz wystaw do wglądu tutaj.

Muzeum w Göteborgu. Poznaj ekscytującą prehistorię, życie w 19 wieku, rozwój nowoczesnego przemysłowego Göteborga i jedyny wystawiony statek Wikingów w Szwecji, Äskekärrsskeppet.
Göteborgs Jubileumsfirande

Data wydarzenia: 2–3 czerwca 2023

 

Obchody rocznicowe rozpoczną się hucznie na Göteborgs Jubileumsfirande, bezpłatnym festiwalu kultury i muzyki dla publiczności w każdym wieku w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Frihamnen. W programie występy wykonawców, którzy zadowolą każdy gust, w tym Göteborska Orkiestra Symfoniczna, lokalny, indierockowy trubadur Jens Lekman, gwiazda muzyki pop Sarah Klang, elektroniczny duet Hooja i inni. Ponadto w ramach imprezy wizyta szwedzkiej rodziny królewskiej, wspaniałe jedzenie, tańce i wiele innych atrakcji. To urodziny, których na pewno nie wolno przegapić.

Foto Frida Winter© Göteborg & CoGöteborgs Kulturkalas 2016bilder från tisdag 16/8 och onsdag 17/8Wintergatan Götaplatsen
Eriksbergs Kulturhamnsfestival

Data wydarzenia: 26–27 sierpnia 2023

 

Modna, nadbrzeżna dzielnica Eriksberg zmienia się i rozwija w ostatnich latach, ale nie porzuciła swojego bogatego, morskiego dziedzictwa. Eriksbergs Kulturhamnsfestival to święto morskie i impreza żeglarska, podczas której port wypełni się statkami, a nabrzeże życiem i muzyką. To świetny sposób, aby poznać jedno z najbardziej tętniących życiem centrów kulinarnych, kulturalnych i rozrywkowych w mieście. 

Eriksbergs Kulturhamnsfestival
Göteborgs Kulturkalas

Data wydarzenia: 1–3 września 2023

 

U schyłku każdego lata Göteborgs Kulturkalas (Festiwal Kultury w Göteborgu) zamienia miejskie place i ulice w jedną wielką imprezę celebrującą wszystko, co związane z kulturą. W programie tej bezpłatnej imprezy są występy wszelkiego rodzaju – muzyka na żywo, taniec, film, sztuka uliczna, rękodzieło, komicy, poezja i inne atrakcje. W tym roku festiwal odbywa się w związku z 400. rocznicą Göteborgu i oczekuje się, że główne imprezy festiwalowe i różne towarzyszące mu wydarzenia w całym regionie przyciągną prawie 700 tys. uczestników. 

Występ podczas Festiwalu Kultury w Göteborgu 2018 w GÖTAPLATSEN.
Parada Jubileuszowa w Göteborgu

Data wydarzenia: 2 września 2023

 

Co to za urodziny bez parady? Ostatni weekend obchodów urodzin Göteborgu rozpocznie się w wielkim stylu od Parady Jubileuszowej. Parada przejdzie przez centrum miasta z placu Gustav Adolfs Torg do Götaplatsen z tańcem, muzyką, karnawałowymi platformami i innymi atrakcjami upamiętniającymi długą i piękną historię miasta.

Parada Jubileuszowa
Maraton Göteborgsvarvet

Data wydarzenia: 3 września 2023

 

Jeden z ulubionych biegów skandynawskich biegaczy, Maraton Göteborgsvarvet, to dla uczestników okazja do zwiedzania miasta z poziomu ulicy, gdy dziesiątki tysięcy biegaczy przemykają obok zabytków i kanałów po obu stronach rzeki. Ponieważ termin biegu w roku 2023 skoordynowano z obchodami rocznicy Göteborgu, tegoroczna impreza zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, zarówno dla uczestników, jak i widzów.

Maraton Göteborgsvarvet
TAGI
  • Gothenburg

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.