Woman biking over bridge

Przewodnik samochodowy po sercu Szwecji

Przesiąknięta historią sięgającą epoki Wikingów Szwecja to obowiązkowy kierunek dla wszystkich szukających kolejnej wspaniałej przygody. Odnosi się to także do południowej części kraju ze wspaniałymi krajobrazami. Rozległe pola pszenicy i piękne wybrzeże to największe przyrodnicze atrakcje tych terenów, tu i w trzecim co do wielkości mieście Szwecji każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Popłyń z Rostocku do Trelleborga lub z Gdyni do Karlskrony, a znajdziesz się w świecie pięknych, bezkresnych krajobrazów usianych urokliwymi wioskami z trzecim co do wielkości miastem Szwecji – Malmö. Podróżując na północ, odwiedzisz wyspy Olandia i Gotlandia, gdzie historia przeplata się z piaszczystymi plażami. Jak w przypadku każdej wycieczki samochodowej, zbaczanie z trasy jest jak najbardziej wskazane! Śmiało, niech to będzie wyjątkowa i tylko Twoja przygoda.

Malmö

Pół godziny drogi od Trelleborga leży Malmö, trzecie co do wielkości miasto w Szwecji. To jedno z tych miast – znane z nowatorskiej gastronomii i kultowej architektury – którego nie można przegapić, będąc w okolicy. Wznoszący się 190 metrów nad miastem, futurystyczny wieżowiec „Turning Torso” jest drugim najwyższym budynkiem w kraju. Warto zobaczyć łączący Danię ze Szwecją Most nad Sundem (Öresundsbron), zaszaleć w centrach handlowych Emporia lub Triangeln i przekąsić coś w jednej z uznanych restauracji miasta. 

Urban landscape of Malmo, Sweden
Kalmar

Jadąc z Karlskrony na północ wzdłuż wybrzeża, dotrzesz do miasta Kalmar. W 1397 r. podpisano tu Unię Kalmarską, z której Szwecja wystąpiła w 1523 r., co stanowi podwaliny współczesnego państwa. Krótko mówiąc, historia Kalmaru jest historią Szwecji. Koniecznie odwiedź zamek kalmarski i przejdź się brukowanymi uliczkami średniowiecznego centrum miasta. A ochłodzić się możesz, pływając przy dziwacznie nazwanej plaży Kattrumpan, co oznacza „koci tyłek”. 

Kalmar Castle, Sweden
Olandia

Będąc w okolicy, trzeba odwiedzić Olandię, na którą prowadzi most z Kalmaru. Wybierz się na wędrówkę po smaganym wiatrem sosnowym lesie rezerwatu przyrody Trollskogen, gdzie drzewa przybierają najdziwniejsze kształty. Odwiedź miasto i zamek Borgholm lub zrelaksuj się na pięknej, 20-kilometrowej plaży Böda Sand. 

Coast and lighthouse Lange Erik on north coast of the island of à land in the east of Sweden from above during sunset
Gotlandia

Jeśli nie masz jeszcze dość średniowiecznych zamków i starówek, musisz odwiedzić Gotlandię. Całe miasto Visby, z imponującymi murami miejskimi i XIII-wiecznymi budynkami, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sama wyspa usiana jest wyrytymi w kamieniu runami, ruinami potężnych katedr i sielskimi krajobrazami, przez co Gotlandia jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju. 

Visby, Gotland, Sweden
Göteborg

Nieco na północ od Trelleborga, na zachodnim wybrzeżu, leży miasto Göteborg.

To drugie co do wielkości miasto w Szwecji mieści największy w Skandynawii park rozrywki Liseberg, a także liczne restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin. Przejdź się brukowanymi uliczkami dzielnicy Haga, skosztuj fiki – typowo szwedzkich wypieków z kawą – lub przysiądź w porcie i obserwuj zawijające statki. 

City of Gothenburg street architecture view, Vastra Gotaland County of Sweden
Sztokholm

Będąc w Szwecji oczywiście trzeba odwiedzić stolicę. Znajdziesz tu wszystko, czego dusza zapragnie – park rozrywki Gröna Lund, Pałac Królewski, gdzie można obejrzeć zmianę warty, imponujące Muzeum Vasa, które mieści najlepiej zachowany XVII-wieczny statek na świecie, muzeum ABBA i wiele, wiele więcej. Wybierz się na spacer uliczkami Gamla Stan z XIII-wieczną zabudową, na kolację na nabrzeżu i wycieczkę kanałami po mieście. Krótko mówiąc Sztokholm jest stolicą naprawdę godną tego tytułu. 

View of Stockholm's old town in Sweden

Dodatkowe informacje

Distance Trelleborg - Gothenburg

Image
Title
Odległość z Trelleborga do Göteborgu
Description

Jeśli jedziesz z Trelleborga do Göteborgu, spodziewaj się, że w zależności od natężenia ruchu podróż może zająć około 3,5 godziny. Po drodze koniecznie zatrzymaj się nad morzem i przekonaj się, dlaczego miejscowi nazywają zachodnie wybrzeże „najlepszym”.     

Distance Karlskrona - Stockholm

Image
Title
Odległość z Karlskrony do Sztokholmu
Description


Dłuższa podróż z Karlskrony do odległego 500 km Sztokholmu zajmie około 6 godzin. Ale pamiętaj, że to Ty wyznaczasz trasę! Jeśli czujesz się na siłach, naprawdę polecamy pojechać do Sztokholmu.

How to get to Gotland

Image
Title
Jak dotrzeć na Gotlandię
Description


Jeśli planujesz wycieczkę na Gotlandię, dotrzesz tam tylko promem. Bilety zarezerwuj z wyprzedzeniem, bo może ich zabraknąć! 

Try local cuisine

Image
Title
Spróbuj lokalnej kuchni
Description


Restauracje w dużych miastach Szwecji może i mają gwiazdki Michelin czy wyrafinowaną kuchnię, ale warto też spróbować lokalnych potraw! Lokalna gastronomia może zaskoczyć wieloma świetnymi daniami.

Wybrane cele podróży w tym przewodniku

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.