Pejzaż miejski z kanałem Big Harbor i niemieckim kościołem (Christinae Church) o zmierzchu w Göteborgu, Szwecja

Najważniejsze muzea Göteborgu

Sztuka, historia i nie tylko one są prezentowane w całym Göteborgu

 

Göteborg jest jednym z najbardziej zasobnych ośrodków sztuki, kultury, historii i nauki w Skandynawii. Dzięki historycznej architekturze, kultywowaniu artystycznej indywidualności i bogactwu sztuki ulicznej spacer historycznymi uliczkami drugiego co do wielkości miasta Szwecji to jak zwiedzanie żywej galerii. 

 

Liczne muzea w Göteborgu to najlepsze przykłady odwiecznego zamiłowania miasta do sztuki i historii. W ich salach znajdziesz starożytne artefakty i współczesne arcydzieła. Prehistoryczne stworzenia i futurystyczną naukę. Spotkasz nawet małpę lub dwie. Oto największe muzealne atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku w Göteborgu – w tym specjalne pokazy z okazji obchodów 400-lecia miasta w roku 2023. 

Wystawy z okazji 400-lecia Göteborgu

Latem 2023 roku uwaga skupiać się będzie na sztuce i historii, jako że Göteborg świętować będzie jubileusz swego 400-lecia. Specjalne eksponaty upamiętniające historię miasta będą prezentowane w jego muzeach, galeriach, publicznych przestrzeniach i obiektach. Wśród najważniejszych atrakcji są wystawy: „400 lat historii” oraz „Rzecz o Göteborgu” w Göteborgs Stadsmuseum – przegląd najbardziej ukochanych (i najbardziej znienawidzonych) jego obiektów; „Genialny umysł” dla uczczenia twórczości legendy sztuki ulicznej, Banksy'ego, w centrum konferencyjnym Eriksbergshallen oraz wiele innych.

 

Wiele eksponatów będzie można oglądać do końca roku 2023. Pełny kalendarz wydarzeń dostępny tutaj

400-lecie Göteborga
Göteborgs Stadsmuseum

Mieszczące się w dawnej siedzibie Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Göteborgs Stadsmuseum (Muzeum Miejskie w Göteborgu) łatwo rozpoznać od strony miejskich kanałów. Muzeum dokumentuje ewolucję życia w Szwecji od czasów prehistorycznych po współczesne. Od mody po muzykę, od starożytnych przygód Wikingów po innowacje przemysłowe, to miejsce, w którym współistnieją sztuka i historia. 

Stadsmuseum i Christinae Kyrka nad dużym kanałem portowym w Göteborgu, Szwecja
Göteborgs Konstmuseum

Göteborgs Konstmuseum (Muzeum Sztuki w Göteborgu), ze słynną fontanną Posejdona witającą gości w swoich przepastnych salach, jest centralnym punktem artystycznej dzielnicy miasta. Muzeum prezentuje dzieła światowej sławy mistrzów, takich jak Picasso, van Gogh i Rembrandt, a także znanych artystów szwedzkich i innych. Bogactwo obrazów, rzeźb, gobelinów i innych dzieł sztuki sprawiło, że jest uznawane za jedną z najlepszych kolekcji sztuki w Europie Północnej. Niezależnie od tego, czy spędzisz tam godzinę, czy cały dzień, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika sztuki. 

Johner Bildbyra AB +46 8 644 83 30 info@johner.se sales@johner.se
Göteborgs Naturhistoriska Museum

Göteborgs Naturhistoriska Museum (Muzeum Historii Naturalnej), dogodnie położone na wzgórzu nad parkiem Slottsskogen, prezentuje szeroką gamę zakonserwowanych okazów zwierząt z różnych okresów spośród 3,8 miliarda lat ewolucji naszej planety. Znajdziesz tu skamieniałe szkielety dinozaurów obok okazów stworzeń dużych i małych z oceanów, sawann i gór świata. Tu także mieszka jeden z najsłynniejszych mieszkańców Göteborgu, 16-metrowe, wypchane cielę wieloryba. 

Cieszą się mama i córka zwiedzające ekspozycje poprzednich wieków w muzeum
Universeum

Nauka ożywa w Universeum. Odwiedzający mogą zmierzyć się z mostami linowymi, aby zwiedzić wielopoziomowy las deszczowy z małpami i tukanami pod dachem, lub odwiedzić niesamowite akwarium, gdzie rekiny pływają w przezroczystych zbiornikach nad głowami zwiedzających. Z interaktywnych ekranów można dowiedzieć się o podboju kosmosu, zdrowiu i innych ciekawych sprawach. Tyle tu rozrywek, że można nie zauważyć, że spędziło się tam cały dzień na nauce. To zoo plus laboratorium plus plac zabaw, a wszystko zdumiewające. 

Szczęśliwa rodzina w pobliżu akwarium w oceanarium. Wspólne spędzanie czasu
Muzeum Volvo

Volvo jest na trwałe wpisane w tożsamość Göteborgu, a muzeum tego legendarnego producenta samochodów to pozycja obowiązkowa zarówno dla od dawna zdeklarowanych, jak i poczatkujących miłośników motoryzacji. Ślady ponad 100-letniej historii Volvo, samochody osobowe, autobusy, ciężarówki i inne eksponaty, świadczą o różnych innowacjach firmy w dziedzinie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Muzeum wkrótce przeniesie się do nowego, ultranowoczesnego obiektu w pobliżu Liseberg, więc teraz jest idealny czas, aby poznać oryginalne Muzeum Volvo, zanim i ono stanie się częścią historii firmy.

OLYMPUS APARAT CYFROWY
Maritiman

Muzeum Maritiman oferuje jedyny w swoim rodzaju, interaktywny sposób odkrywania wpływu morza i kultury morskiej na to miasto – oraz wpływu miasta na wodę. W tym „żywym muzeum” na kultowym nabrzeżu miasta możesz zwiedzić wnętrze łodzi podwodnej, wspiąć się na pokład niszczyciela i zobaczyć wiele więcej – jednocześnie poznając historię życia na morzu w Skandynawii. Wszyscy na pokład po zabawę, edukację i niezwykłe spotkanie z ożywioną historią. 

Widok na port w Göteborgu
Världskulturmuseerna

Göteborg to miasto światowe, a Världskulturmuseerna (Muzeum Kultury Świata) zaprasza do odkrywania i celebrowania wkładu i tradycji ludzi z całego świata. Muzeum, mieszczące się we wspaniałym, nowoczesnym obiekcie w pobliżu Liseberg, często uzupełnia swoje wystawy festiwalami, muzyką, jedzeniem i innymi atrakcjami, oferując wyjątkową okazję do zanurzenia się w różnych kulturach i poznania ich wpływu na ten region. 

Matka i dziecko patrzą na starożytne amfory w muzeum

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.