Pejzaż miejski z kanałem Big Harbor i niemieckim kościołem (Christinae Church) o zmierzchu w Göteborgu, Szwecja

Najważniejsze muzea Göteborgu

Sztuka, historia i nie tylko one są prezentowane w całym Göteborgu

 

Göteborg jest jednym z najbardziej zasobnych ośrodków sztuki, kultury, historii i nauki w Skandynawii. Dzięki historycznej architekturze, kultywowaniu artystycznej indywidualności i bogactwu sztuki ulicznej spacer historycznymi uliczkami drugiego co do wielkości miasta Szwecji to jak zwiedzanie żywej galerii. 

 

Liczne muzea w Göteborgu to najlepsze przykłady odwiecznego zamiłowania miasta do sztuki i historii. W ich salach znajdziesz starożytne artefakty i współczesne arcydzieła. Prehistoryczne stworzenia i futurystyczną naukę. Spotkasz nawet małpę lub dwie. Oto największe muzealne atrakcje dla odwiedzających w każdym wieku w Göteborgu – w tym specjalne pokazy z okazji obchodów 400-lecia miasta w roku 2023. 

Header
Wystawy z okazji 400-lecia Göteborgu
Body

Latem 2023 roku uwaga skupiać się będzie na sztuce i historii, jako że Göteborg świętować będzie jubileusz swego 400-lecia. Specjalne eksponaty upamiętniające historię miasta będą prezentowane w jego muzeach, galeriach, publicznych przestrzeniach i obiektach. Wśród najważniejszych atrakcji są wystawy: „400 lat historii” oraz „Rzecz o Göteborgu” w Göteborgs Stadsmuseum – przegląd najbardziej ukochanych (i najbardziej znienawidzonych) jego obiektów; „Genialny umysł” dla uczczenia twórczości legendy sztuki ulicznej, Banksy'ego, w centrum konferencyjnym Eriksbergshallen oraz wiele innych.

 

Wiele eksponatów będzie można oglądać do końca roku 2023. Pełny kalendarz wydarzeń dostępny tutaj

Image
400-lecie Göteborga
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Göteborgs Stadsmuseum
Body

Mieszczące się w dawnej siedzibie Szwedzkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej Göteborgs Stadsmuseum (Muzeum Miejskie w Göteborgu) łatwo rozpoznać od strony miejskich kanałów. Muzeum dokumentuje ewolucję życia w Szwecji od czasów prehistorycznych po współczesne. Od mody po muzykę, od starożytnych przygód Wikingów po innowacje przemysłowe, to miejsce, w którym współistnieją sztuka i historia. 

Image
Stadsmuseum i Christinae Kyrka nad dużym kanałem portowym w Göteborgu, Szwecja
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Göteborgs Konstmuseum
Body

Göteborgs Konstmuseum (Muzeum Sztuki w Göteborgu), ze słynną fontanną Posejdona witającą gości w swoich przepastnych salach, jest centralnym punktem artystycznej dzielnicy miasta. Muzeum prezentuje dzieła światowej sławy mistrzów, takich jak Picasso, van Gogh i Rembrandt, a także znanych artystów szwedzkich i innych. Bogactwo obrazów, rzeźb, gobelinów i innych dzieł sztuki sprawiło, że jest uznawane za jedną z najlepszych kolekcji sztuki w Europie Północnej. Niezależnie od tego, czy spędzisz tam godzinę, czy cały dzień, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika sztuki. 

Image
Johner Bildbyra AB +46 8 644 83 30 info@johner.se sales@johner.se
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Göteborgs Naturhistoriska Museum
Body

Göteborgs Naturhistoriska Museum (Muzeum Historii Naturalnej), dogodnie położone na wzgórzu nad parkiem Slottsskogen, prezentuje szeroką gamę zakonserwowanych okazów zwierząt z różnych okresów spośród 3,8 miliarda lat ewolucji naszej planety. Znajdziesz tu skamieniałe szkielety dinozaurów obok okazów stworzeń dużych i małych z oceanów, sawann i gór świata. Tu także mieszka jeden z najsłynniejszych mieszkańców Göteborgu, 16-metrowe, wypchane cielę wieloryba. 

Image
Cieszą się mama i córka zwiedzające ekspozycje poprzednich wieków w muzeum
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Universeum
Body

Nauka ożywa w Universeum. Odwiedzający mogą zmierzyć się z mostami linowymi, aby zwiedzić wielopoziomowy las deszczowy z małpami i tukanami pod dachem, lub odwiedzić niesamowite akwarium, gdzie rekiny pływają w przezroczystych zbiornikach nad głowami zwiedzających. Z interaktywnych ekranów można dowiedzieć się o podboju kosmosu, zdrowiu i innych ciekawych sprawach. Tyle tu rozrywek, że można nie zauważyć, że spędziło się tam cały dzień na nauce. To zoo plus laboratorium plus plac zabaw, a wszystko zdumiewające. 

Image
Szczęśliwa rodzina w pobliżu akwarium w oceanarium. Wspólne spędzanie czasu
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Muzeum Volvo
Body

Volvo jest na trwałe wpisane w tożsamość Göteborgu, a muzeum tego legendarnego producenta samochodów to pozycja obowiązkowa zarówno dla od dawna zdeklarowanych, jak i poczatkujących miłośników motoryzacji. Ślady ponad 100-letniej historii Volvo, samochody osobowe, autobusy, ciężarówki i inne eksponaty, świadczą o różnych innowacjach firmy w dziedzinie ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Muzeum wkrótce przeniesie się do nowego, ultranowoczesnego obiektu w pobliżu Liseberg, więc teraz jest idealny czas, aby poznać oryginalne Muzeum Volvo, zanim i ono stanie się częścią historii firmy.

Image
OLYMPUS APARAT CYFROWY
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Maritiman
Body

Muzeum Maritiman oferuje jedyny w swoim rodzaju, interaktywny sposób odkrywania wpływu morza i kultury morskiej na to miasto – oraz wpływu miasta na wodę. W tym „żywym muzeum” na kultowym nabrzeżu miasta możesz zwiedzić wnętrze łodzi podwodnej, wspiąć się na pokład niszczyciela i zobaczyć wiele więcej – jednocześnie poznając historię życia na morzu w Skandynawii. Wszyscy na pokład po zabawę, edukację i niezwykłe spotkanie z ożywioną historią. 

Image
Widok na port w Göteborgu
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Världskulturmuseerna
Body

Göteborg to miasto światowe, a Världskulturmuseerna (Muzeum Kultury Świata) zaprasza do odkrywania i celebrowania wkładu i tradycji ludzi z całego świata. Muzeum, mieszczące się we wspaniałym, nowoczesnym obiekcie w pobliżu Liseberg, często uzupełnia swoje wystawy festiwalami, muzyką, jedzeniem i innymi atrakcjami, oferując wyjątkową okazję do zanurzenia się w różnych kulturach i poznania ich wpływu na ten region. 

Image
Matka i dziecko patrzą na starożytne amfory w muzeum
Image caption
Related article
Quick Facts
Facilities

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.