Wyspa, Göteborg

Najlepsze, co można przeżyć na świeżym powietrzu w Göteborgu

Zobacz, co sprawia, że ​​Göteborg jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie.

 

Göteborg jest często nazywany jednym z najbardziej zielonych miast w Europie i łatwo zrozumieć dlaczego. Od gęsto zalesionych parków po krystalicznie czyste jeziora, rezerwaty przyrody i plaże – miasto to żyje w harmonii z naturą. Każda okolica i park świadczą o wyjątkowym pięknie zachodniej Szwecji.

 

Nic dziwnego, że Göteborg jak magnes przyciąga rowerzystów, piechurów, fotografów przyrody i żeglarzy. Göteborg to idealne miejsce, aby zanurzyć się w naturze, delektując się jedzeniem, kulturą i atrakcjami wielkiego miasta. Oto tylko kilka świetnych powodów, aby wyjść na świeże powietrze i cieszyć się Göteborgiem podczas następnej wizyty.

Poznaj leśne uroki Slottsskogen

Slottsskogen to idealne miejsce, aby cieszyć się przyrodą bez opuszczania miasta. Dzięki 137-hektarowej sieci szlaków pieszych i rowerowych, terenom do ćwiczeń i innym atrakcjom jest to miejsce, które można bez końca eksplorować, pełne gęstych lasów i panoramicznych widoków. Odwiedź łosie, pingwiny, kozy i kucyki w bezpłatnym zoo. Zobacz, jak dzieci szaleją na ogromnym placu zabaw Plikta. Zaspokój swój apetyt w różnych kioskach oferujących wszystko, od wykwintnych lodów po świeże gofry lub pieczone na ognisku kiełbaski. To klejnot w koronie parków w Göteborgu i obowiązkowy cel odwiedzin o każdej porze roku.  

Walpurgia w parku miejskim Slottsskogen
Copyright: Happy Visuals/Göteborg & Co
Z wyspy na wyspę przez archipelag

Odwiedziny Archipelagu Göteborg to kwintesencja szwedzkiego doświadczenia. Wśród tych ponad 20 przybrzeżnych wysp znajdziesz dziesiątki zachwycających plaż, urocze osady, takie jak Styrsö i Hönö, rozległe rezerwaty przyrody i wiele innych atrakcji. W niektóre okolice można dotrzeć samochodem, w inne tylko promem. Niezależnie od tego, czy zamierzasz popływać łódką, nurkować, wędrować, opalać się, obserwować dziką przyrodę, czy tylko spacerować po jakiejś pełnej cudów wyspie, której czas zdaje się nie imać, nikt, kto odwiedza Göteborg, nie może ominąć jego archipelagu. 

Wyspa Fotö w archipelagu Göteborga.
Copyright: Happy Visuals/Göteborg & Co
Wędruj, jeździj na rowerze i pływaj po Delsjön

Strefę przyrodniczą Delsjön od centrum miasta dzieli tylko krótka przejażdżka tramwajem lub rowerem, ale wystarczy wejść do tego rezerwatu, aby poczuć, jakby czas się cofnął. Okolica ta, z dwoma jeziorami (Stora i Lilla Delsjön) otoczonymi wyboistymi szlakami turystycznymi, wspaniałymi klifami i gęstymi lasami, zapiera dech w piersiach. Jest też sporo rozrywek – w ciepłe dni popularna plaża tętni życiem, w ogródku rustykalnej kawiarni mieszkają przyjazne kózki, a w środku czekają pyszne bułeczki cynamonowe kanelbullar. Wynajmij kajak, aby powiosłować po jeziorze, albo wyrusz na pieszą wycieczkę – na wyspy prowadzi most z lądu, więc łatwo wybrać się na prywatny piknik.  

Człowiek na rowerze w lesie
Zwiedzaj kanały tramwajem wodnym

Czy chcesz zwiedzić zabytkowe kanały w Göteborgu? W cieplejsze dni możesz wypożyczyć elektryczną łódkę w Let’s Boat lub skorzystać z jednej z licznych wypożyczalni kajaków i łodzi na godziny, znajdujących się wzdłuż brzegu. A może wolisz spędzić czas na wodzie słuchając celowo kiepskich dowcipów? Na słynnym wycieczkowym rejsie tramwajem wodnym Paddan przewodnik bawi specyficznymi kalamburami w stylu göteborskim i wyczerpująco przedstawia nabrzeże i nadmorskie okolice miasta. 

Ludzie pływający kajakiem po fosie w pobliżu Drottningtorget w centrum Göteborga
Copyright: Beatrice Törnros/ Göteborg & Co
Spaceruj po Göteborgs Botaniska Trädgård

Jeden z największych i najbardziej bujnych ogrodów w Europie,Göteborgs Botaniska Trädgård (Ogród Botaniczny w Göteborgu) to oaza spokoju w samym centrum miasta. Spacerując wśród kolorowych kwiatów, po skalnych ogrodach i dolinie w stylu japońskim bez reszty zanurzysz się w przyrodzie. Wejdź na górujący nad ogrodem punkt widokowy Håberget i podziwiaj wspaniałe widoki na miasto, a potem odkryj przylegający do ogrodu rezerwat przyrody i arboretum Änggårdsbergen, idealny na wędrówkę. 

Fioletowe kwiaty w ogrodzie botanicznym w Göteborgu
Wyrusz na plażę

Latem – a jeśli starcza odwagi także w chłodne dni – plaże Göteborgu to miejsce dla tych, co lubią pluskać się w wodzie, opalać, łowić kraby lub zwiedzać okolicę. Zachodnie wybrzeże Szwecji jest pełne przepięknych połaci piasku i skalistych klifów, a w Göteborgu na taką idealną plażę można wybrać się tramwajem, rowerem lub autobusem. Popularne miejsca to Fiskebäcksbadet, Billdalsbadet, Näset iSaltholmen, ale możesz także ruszyć otwartą plażą i znaleźć swój własny raj, który odpowiada Twoim gustom. 

Widok z tyłu kobiety z synem idącej pod prąd morza w słoneczny dzień
Wybierz się na wędrówkę po największym parku w Göteborgu

Największy park w Göteborgu, Hisingsparken, być może ustępuje sławą parkowi Slottsskogen, ale park ten, o tej samej nazwie, co wyspa Hisingen, na której leży, koniecznie powinni odwiedzić amatorzy pieszych wędrówek, rowerzyści i miłośnicy zwierząt. Dzięki dobrze utrzymanym szlakom eksploracja tych podmokłych terenów i gęsto zalesionego parku to sama przyjemność. A gospodarstwo rolne Kättilsröds 4H Gård to świetne miejsce, aby nawiązać bliższą znajomość z końmi, kozami, królikami, świniami i innymi zwierzętami gospodarskimi.  

Jezioro i zieleń w letni dzień
Ruszaj w drogę!

Göteborg to nie tylko fantastyczne miasto pełne okazji do przygód na świeżym powietrzu. Możesz stąd ruszyć w drogę, aby odkrywać piękno przyrody zachodniego wybrzeża Szwecji i innych okolic. Wsiądź do samochodu i zwiedzaj piękne miasta i wspaniałe plaże wzdłuż wybrzeża lub skieruj się w głąb lądu w stronę bujnych lasów i 100 tys. jezior, dzięki którym Szwecja to marzenie każdego miłośnika przyrody. Po drodze możesz nawet skręcić, aby odwiedzić Norwegię, której granice oddalone są o tylko 3 godziny atrakcyjnej jazdy samochodem. Bez względu na to, jakich przeżyć na świeżym powietrzu szukasz, Göteborg to punkt startowy przygody, której nigdy nie zapomnisz.

Widok z tyłu małej dziewczynki z rodziną wybierającej się na wycieczkę rowerową po wsi, spacerującej.

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.