Aerial view of the beautiful coast at Malin Beg in County Donegal, Ireland.

Najważniejsze miejsca do obejrzenia na Wild Atlantic Way

Istnieje wiele tras turystycznych, jest też Wild Atlantic Way. Rozciągająca się na dziewięć hrabstw wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Irlandii, licząca 2600 kilometrów trasa turystyczna przyciąga kierowców, rowerzystów oraz pasjonatów karawaningu mieszanką starożytnej historii, wspaniałych widoków oraz serdecznej gościnności. Mówiąc wprost, Wild Atlantic Way jest jedną z najbardziej legendarnych tras na świecie. 

 

Wsiądż na prom z Cherbourga do Rosslare, z Fishguard do Rosslare lub z Holyhead do Dublina, a znajdziesz się u progu obowiązkowej, pełnej serpentyn i zachodów słońca trasy. Oto kilka miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć. Uporządkowane zostały według kolejności z południa na północ. Twoje cele zależą wyłącznie od Ciebie i od trasy.  

Header
Zachodnia część hrabstwa Cork
Body

Półwysep Mizen w hrabstwie Cork to miejsce, gdzie pradawny wschód Irlandii spotyka się z Wild Atlantic Way oraz gdzie przeszłość i teraźniejszość wspaniale koegzystują. Podziwiaj starożytny kamienny krąg Drombeg i kryształową zatokę, by po chwili odkryć niewielką wyspę czy też kolorową wioskę rybacką. Zatrzymaj się na chwilę na Mizen Head, którego załamujące się brzegi oznaczają najbardziej wysunięty na południe punkt lądu. To idealne miejsce, aby nadać ton nadchodzącym wydarzeniom.

Image
Zachód słońca w West Cork
Image caption
Zachód słońca w zachodniej części hrabstwa Cork, Irlandia
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Pierścień Kerry
Body

Pętla znana jako Pierścień Kerry to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto odkrywa Wild Atlantic Way. Przejeżdżając wzdłuż półwyspu Iveragh, napotkasz gwałtowne nagromadzenie irlandzkiego piękna: górskie przełęcze i klify, zamek Ballycarbery, niesamowite urwiska i piaszczyste plaże. Jeśli pogoda pozwoli, udaj się na wyspę Skellig Michael, na której znajduje się klasztor oraz którą zamieszkuje kolonia maskonurów. To miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Fani „Gwiezdnych Wojen” znają je z „Przebudzenia mocy” oraz „Ostatniego Jedi”.

Image
Krajobraz górskich dróg, wzgórz i Oceanu Atlantyckiego. Pierścień Kerry, Irlandia. Cel podróży
Image caption
Pierścień Kerry, Irlandia
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Półwysep Dingle
Body

Zmącone wiatrem plaże rozciągają się tak daleko jak sięga wzrok. Charakterystyczne latarnie morskie emitują w morze swoje promienie. Surowe jaskinie oferują możliwość spojrzenia w przeszłość, a kolorowe miasteczka zabiorą Cię z powrotem do teraźniejszości. Półwysep Dingle ma bogatą historię i obfituje w zapierające dech w piersiach miejsca. Tutaj zarówno widoki z poziomu morza, jak i panorama widziana z Brandon Point wzbudzają jednakowy zachwyt, a punktami postojowymi są zarówno prehistoryczne ruiny, jak i nowoczesne uzdrowiska.

Image
Molo Dunquin na półwyspie Dingle w Irlandii.
Image caption
Dunquin Pier na półwyspie Dingle w Irlandii
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Klify Moheru
Body

Drugie najpopularniejsze miejsce wycieczek: Klify Moheru wznoszą się 214 metrów ponad zatokę Galway. Przez tysiąclecie inspirowały one muzyków, poetów, filozofów i marzycieli. Wybierz się na spacer wzdłuż klifów i odczuj ich prawdziwie surrealistyczną istotę (oraz magiczne zachody słońca), a jeśli czas pozwoli, wybierz się w rejs na wyspy Aran. Nie zapomnij odwiedzić zamku Doonagore w miasteczku Doolin, które żyje tradycyjną muzyką i pełnymi rodzinnego ciepła jadłodajniami.  

Image
The Wild Atlantic Way, Klify Moher, Szlak turystyczny Burren Way, The Burren, County Clare, Irlandia
Image caption
Klify Moheru w hrabstwie Clare, Irlandia
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Zachodnia część hrabstwa Clare / płaskowyż Burren
Body

Gdy już obejrzysz imponujące klify, kontynuuj podróż, aby odkryć niezwykłe miejsce w zachodniej części hrabstwa Clare — płaskowyż Burren. Tysiącletnie wapienne formacje tworzą tu mozaikę, która wygląda, jakby pochodziła z Księżyca. Ujrzysz bogactwo starożytnych zamków i twierdz, skalnych iglic, bujnych lasów, plaż i tętniących życiem nadmorskich miasteczek, takich jak Kinvara, które mają za zadanie przywitać Cię i przypomnieć, że wciąż znajdujesz się na Ziemi.  

Image
Zamek Dunguire, Kinvara, Co Galway, Irlandia; Zamek otoczony spokojnym jeziorem
Image caption
Zamek Dunguire w Kinvarze, hrabstwo Galway, Irlandia
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Connemara
Body

Turystów odkrywających Connemarę przyciąga słynne opactwo Kylemore, przepiękny klasztor benedyktyński i zamkowe tereny położone w górach. Atrakcyjność Connemary wykracza poza majestatyczną lokalizację i góry o tej samej nazwie. Znajdziesz tu położone wśród skał latarnie morskie oraz inne malownicze atrakcje. Nie zapomnij o miasteczku Clifden. Położona między wybrzeżem a górami Twelve Bens „stolica” regionu jest równie gościnna, co malownicza. 

Image
Panorama of Kylemore Abbey, beautiful castle like abbey reflected in lake at the foot of a mountain. Benedictine monastery, in Connemara, Ireland
Image caption
Opactwo Kylemore, Connemara, Irlandia
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Zatoka Donegal
Body

Dla wielu ten odcinek Wild Atlantic Way jest prawdziwą niespodzianką. Znajdziesz tu surowy Mullaghmore Head, ruiny zamków i nieskalane czasem wyspy. Zobaczysz rozciągające się piaszczyste plaże oraz przytulne portowe miasteczka. Niewykluczone, że największą niespodzianką będzie widok desek surfingowych. Miejscowości takie jak Bundoran łączą irlandzką radość z wyluzowaną atmosferą surfingowego miasteczka. Stały się one prawdziwym magnesem dla ludzi podążających za wielkimi falami oraz szukających nadmorskiego relaksu.

Image
Spektakularna Tullan Strand, jedna ze słynnych plaż surfingowych w Donegal, otoczona malowniczym tłem zapewnianym przez góry Sligo-Leitrim. Szeroka płaska piaszczysta plaża w hrabstwie Donegal w Irlandii.
Image caption
Plaża Tullan Strand w hrabstwie Donegal, Irlandia
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Wybrzeże Slieve League
Body

Przemieszczając się w kierunku północnym, po raz kolejny znajdziesz się w miejscu, które wydaje się być innym światem: w miejscu pełnym torfowisk i dziwnych, skalnych, wyrastających z ziemi struktur zwanych dolmenami. Od archipelagu wysp po urocze miasteczko Killybegs — wzdłuż wybrzeża Slieve League znajdziesz mnóstwo niezwykłych atrakcji. Największą z nich są klify o tej samej nazwie. Wnoszące się do 601 metrów ponad rozbijającymi się falami Atlantyku kwarcytowe klify oferują oszałamiające widoki zarówno miłośnikom pieszych wędrówek, wspinaczek, jak i zwykłym obserwatorom.

Image
Slieve League, najwyższe klify morskie Irlandii, położone w południowo-zachodnim Donegal wzdłuż tej wspaniałej nadmorskiej trasy jazdy. Jeden z najpopularniejszych przystanków na trasie Wild Atlantic Way, Co Donegal, Irlandia.
Image caption
Slieve League — najwyższe w Irlandii morskie klify, położone w południowo-zachodniej części hrabstwa Donegal
Related article
Quick Facts
Facilities
Header
Półwysep Inishowen
Body

Wijący się na północnym krańcu Irlandii półwysep Inishowen stanowi wspaniały finał Twojej podróży. Od pokrytych kamykami brzegów zatoki White Strand aż do góry Greenan Inishowen jest przepełniony pięknem. Poprzez szumiące wodospady, starożytne ruiny i łagodne plaże dotrzesz do miejsca, które wydaje się być końcem świata. To przylądek Malin Head. Autentycznie dzikie miejsce, gdzie naturalne występy skalne Devils Bridge wiodą tam, gdzie Atlantyk wydaje się rozciągać w nieskończoność.  

Jednakże Malin Head nie jest końcem świata. Podróż powrotna do portów w Dublinie i Rosslare może poprowadzić Cię przez przepiękne krajobrazy środkowej części Irlandii. Możesz też zwyczajnie zawrócić i poznać Wild Atlantic Way z zupełnie innej strony. W końcu jest to trasa, z której warto zjechać, by ujrzeć coś zupełnie nowego. 

Image
Irlandzki krajobraz ze światłem słonecznym świecącym przez chmury nad skalistymi klifami i oceanem w Malin Head w Irlandii
Image caption
Przylądek Malin Head w Irlandii
Related article
Quick Facts
Facilities

Szybkie fakty

Quick Fact 1

Image
Title
Odległość od portu Rosslare do Kinsale
Description

To 220 kilometrów drogi z naszego portu w Rosslare do południowego punktu startowego Wild Atlantic Way.

Quick fact 2

Image
Title
Odległość od Dublina do Kinsale
Description

Przybywasz do Dublina? Twój punkt startowy znajduje się w oddalonym o 300 malowniczych kilometrów Kinsale. 

Quick fact 3

Image
Title
Całkowita długość trasy Wild Atlantic Way
Description

Całkowita długość trasy Wild Atlantic Way wynosi 2600 kilometrów, ale zachęcamy do zjeżdżania z głównej drogi, aby odkryć kryjące się w zanadrzu piękno.

Quick fact 4

Image
Title
Najpopularniejsza atrakcja
Description

Klify Moheru to najpopularniejszy przystanek wzdłuż Wild Atlantic Way.

Quick fact 5

Image
Title
Największe miasto na Wild Atlantic Way
Description

Na trasie chętnie ugości Cię wiele wiosek i miasteczek. Największym z nich jest liczące 80 000 mieszkańców piękne portowe miasto Galway.

Wybrane cele podróży w tym przewodniku

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.