Wexford

Cudowne Wexford!

 

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to miasto. Wexford jest stolicą hrabstwa Wexford — często nazywanego słonecznym południowym wschodem Irlandii, gdyż słońce świeci tu przez więcej czasu, niż gdziekolwiek indziej w kraju. To tylko jeden z powodów, dla których był to główny wakacyjny kierunek Irlandczyków w 2020 roku. A skoro miejscowi uważają, że jest to miejsce warte odwiedzenia, to lepszego argumentu nam nie potrzeba. Podążaj za innymi i przyjedź do Wexford — tu każdy znajdzie miejsce dla siebie!

 

Wexford ma nie tylko najlepszą pogodę, ale też najlepsze atrakcje! Na 250 kilometrach linii brzegowej znajduje się co najmniej siedem plaż z oznaczeniem Blue Flag, w tym plaża Ballinesker, gdzie Steven Spielberg nakręcił „Szeregowca Ryana. Istnieje również 13 plaż z oznaczeniem Green Coast i dwie mariny w Kilmore Quay i New Ross. Plaża Curraloe jest najdłuższa w całym kraju. Wyspy Saltee latem są domem dla kolonii maskonurów (one też lubią słońce!), a półwysep Hook jest popularny wśród miłośników sportów wodnych. Można tu znaleźć również niesamowitą latarnię morską Lonely Planet, nazywaną „dziadkiem wszystkich latarni morskich” i wybraną latarnią morską nr 1 na świecie.

 

Wiele ciekawych miejsc można obejrzeć także na lądzie. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym ogrodnikiem, czy po prostu lubisz obejrzeć dobrze utrzymany trawnik, musisz odwiedzić Wexford Garden Trail (Szlak Ogrodów Wexford). Ta rozkosz dla oczu obejmuje ponad 20 niezwykłych lokalizacji, takich jak ogrody Johnstown Castle i arboretum Johna F. Kennedy’ego.

 

Jeśli interesujesz się historią Irlandii, jej 9000 lat znajdziesz w The National Heritage Park w Ferrycarrig (Park Dziedzictwa Narodowego w Ferrycarrig). Na ponad 14 hektarach możesz podziwiać prehistoryczne obozowiska, forty pierścieniowe, hałdy przepalonych kamieni zwane fulacht fiadh, krannogi (celtyckie grody obronne) oraz domy wikingów, dzięki czemu doświadczysz wyglądu Irlandii sprzed wielu wieków. Ciekawym doświadczeniem dla osób żądnych historycznej wiedzy jest wizyta na statku Dunbrody Famine oraz w centrum dziedzictwa National 1798 Rebellion Centre.

 

Świetna pogoda w Wexford oznacza soczyste truskawki. Możesz je kupić przy drodze, odwiedzić jedno z lokalnych gospodarstw lub, jeśli trafisz w porę, pójść na coroczny Strawberry Festival (Święto Truskawki).

 

Kiedy w końcu dotrzesz do Wexford (a jest tam co oglądać!), możesz obejrzeć stare mury i średniowieczne uliczki oraz doświadczyć irlandzkiej gościnności. Gdy będziesz potrzebować orzeźwienia i pożywienia, lokalne restauracje i bary zaoferują Ci wyjątkowe, lokalne produkty. Hrabstwo słynie również z lodów i lokalnego piwa.

 

Najbardziej zaskakujące w Wexford jest to, że znajduje się tu siedziba National Opera House (Opera Narodowa), a Wexford Festival Opera (Festiwal Operowy w Wexford) to wydarzenie słynne na cały świat, przyciągające publiczność z kraju i zagranicy. Komedia, kabaret, cyrk, taniec, film, teatr, muzyka i teatr kukiełkowy — to wszystko tutaj jest, więc weź się w garść i jedź do Wexford! To miejsce można odwiedzać o każdej porze roku.

Cudowne Wexford!

 

Technicznie rzecz biorąc, nie jest to miasto. Wexford jest stolicą hrabstwa Wexford — często nazywanego słonecznym południowym wschodem Irlandii, gdyż słońce świeci tu przez więcej czasu, niż gdziekolwiek indziej w kraju. To tylko jeden z powodów, dla których...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Wybierz trasę...

Wybierz się na wycieczkę do Irlandii

Od 725zł za bilet w jedną stronę, samochód i kierowcę

Obraz miejsca zakwaterowania

Talbot Hotel Wexford

Obraz miejsca zakwaterowania

Crown Quarter

Wybierz trasę...

Wybierz się na wycieczkę do Irlandii

Od 725zł za bilet w jedną stronę, samochód i kierowcę

Zobacz więcej celów podróży

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.