Rezerwacja biletów

Inspiracje | Na ryby


Kilka świetnych łowisk

Wzorcowym terenem, ukazującym zalety połowów jeziorowych w Blekinge jest Harasjömåla. Jest tu ponad 20 jezior, w których m.in. jest łosoś tęczowy, łososiopstrąg, szczupak i okoń.

 

W kompleksie tym jest również sztuczny ciąg wodny, Flugströmmen. W tym rejonie polecamy czynny przez cały rok (z wyjątkiem kilku tygodni w okolicy świąt Bożego Narodzenia) kamping wędkarski w Harasjömåla. Jesienią w tym regionie najciekawsze może być łowienie ryb „na muszkę”, a najlepszy na to jest okres września i października.

 

Na łososia tęczowego można polować w jeziorze Grundsjön koło Sölvesborga - do 30 września, a w miejscowości Eriksberg, na wschód od Karlshamn, można wędkować karpie, którymi od 50 lat zarybia się jezioro Färsksjön. Polecamy też bezpłatne wędkowanie w największym jeziorze w Blekinge, Halen, oraz rzekę Holjån, którą zarybiono rybami szlachetnymi.

 

Również w rejonie Karlskrony można łowić ryby w wodach śródlądowych. Dzięki stworzeniu „Obszaru chronionego rybostanu rzeki Lyckebyån” można w rzece Lyckebyån łowić łososiopstrąga morskiego, sieję i wprowadzonego tu, przez zarybienie, łososia. Nieco na północ wzdłuż rzeki Lyckebyån dociera się do Kättilsmåla, gdzie znaleźć można szereg dobrych łowisk, np. w zarybionym rybami szlachetnymi jeziorze Lindvallska.

Szczupak – rekin Bałtyku

Trolling jest także doskonałym sposobem łowienia szczupaka, który jest rybą wspaniale waleczną. Połowy szczupaka stają się coraz bardziej popularne, a w całym archipelagu Blekinge posiadają klasę światową. Dziesięciokilogramowe szczupaki nie należą bynajmniej do rzadkości! Zaletą połowów szczupaka jest, oprócz ciężkich bojów z „rekinem Bałtyku”, możliwość łowienia go przez cały rok. Szczytowym okresem na poszukiwanie szczupaka jest późna jesień.

Połowy łososia w Blekinge - znane na całym świecie

Połowy łososia w wodach Sveaskog w Mörrum tradycyjnie rozpoczynają się w ostatni piątek marca uroczystą inauguracją i trwają do 30 września. Przy wybrzeżu można łowić wyjątkowe okazy łososiopstrąga morskiego, które uważane są za największe w Szwecji. Połowy łososiopstrąga morskiego wzdłuż wybrzeża są dozwolone do 15.września.

 

Połowy dużego łososia atlantyckiego metodą trollingu są tu najlepsze na świecie. Jeden ze szczytowych okresów dla trollingu łososia i łososiopstrąga morskiego – to właśnie wczesna jesień, przełom sierpnia i września

Ciemności dla węgorzy

Ciemne noce późnego lata i początku jesieni stwarzają specyficzny nastrój dla połowów węgorzy. Łowienie węgorzy na wędkę jest najkorzystniejsze w okresie do końca września. Ponieważ węgorz jest rybą ciepłolubną, warto spróbować połowów, gdy jeziora i ciągi wodne mają temperaturę od 15 stopni wzwyż. W sierpniu i wrześniu nawet wody wokół brzegów Blekinge mają temperaturę ok.20 stopni (w roku „normalnym”), można więc mieć doskonałe wyniki połowów węgorza w archipelagu.