Sztokholm

Miejscowi nazywają Sztokholm „pięknością na wodzie” i nic w tym dziwnego – to miasto po prostu olśniewa.

 

Jako stolica Szwecji ma bogatą historię, a jednocześnie zaskakuje nowoczesnością i dynamizmem. Sztokholm zbudowano na 14 wyspach połączonych 57 mostami. Jego zabudowa jest dość zwarta, dzięki czemu można go łatwo zwiedzać pieszo.

 

Słynna dzielnica historyczna Gamla Stan (Stare Miasto) ma unikatowy charakter, który przyciąga turystów z całego świata chcących podziwiać majestatyczne pałace, wąskie i kręte brukowane uliczki oraz doskonale zachowane kamienice w różnych odcieniach złota. Gamla Stan obfituje w zabytki i atrakcje turystyczne, a także restauracje, kawiarnie, bary i sklepy – to obowiązkowy punkt na mapie wycieczki do Sztokholmu. Nowoczesny Sztokholm to z kolei miejsce awangardowe, gdzie wyznacza się trendy dla europejskiej mody i gastronomii. Sztokholm zyskał miano centrum doskonałości kulinarnej dzięki wykorzystywaniu składników z okolicznych wód, pól i lasów. Można tu skosztować tradycyjnej kuchni szwedzkiej, potraw stworzonych w duchu minimalizmu oraz nowoczesnych dań nordyckich – to marzenie każdego smakosza! Sztokholm to też miasto stylu! Wysokiej klasy wzornictwo jest tu wszechobecne.  Jeśli interesujesz się modą, przygotuj się na udane zakupy!

 

Będąc w centrum, koniecznie zawitaj do Muzeum Vasa poświęconego żegludze oraz do pierwszego na świecie muzeum na wolnym powietrzu – Skansen. Oba znajdują się na królewskiej wyspie Djurgården. Imponujący pałac Drottningholm jest najważniejszym i najlepiej zachowanym pałacem królewskim w Szwecji i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa. Będąc w Sztokholmie, koniecznie trzeba też zwiedzić Pałac Królewski, jeden z największych tego typu gmachów na świecie, który mieści ponad 600 pokojów. W budynku tym działa kilka muzeów, w tym Królewska Zbrojownia, w której zgromadzono królewskie zbroje i stroje. Warto też obejrzeć codzienną zmianę warty oraz paradę żołnierzy.

 

Zaledwie kilka minut od Sztokholmu znajduje się piękny archipelag. Składa się on z około 30 000 wysp, wysepek i skał, z których roztaczają się urokliwe widoki. Można tu nacieszyć oko dzikim pięknem bujnych lasów, skalistych klifów i piaszczystych plaż. Niektóre wyspy i wysepki są bezludne, a inne zamieszkałe, ze starymi osadami lub nowymi kwitnącymi społecznościami. 

 

Miłośnicy sztuki nowoczesnej muszą koniecznie odwiedzić muzeum Moderna Museet. Jest to jedno z czołowych europejskich muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej, wystawiające dzieła światowej sławy artystów – od Picassa i Popowej po Dalego i Oppenheima. Kolejnym muzeum znanym na całym świecie i wartym odwiedzenia jest Vasa, gdzie można obejrzeć XVII-wieczny galeon. Konstrukcja statku jest w ponad 95% oryginalna, łącznie z kunsztownymi drewnianymi rzeźbieniami. Ten olbrzymi okręt wojenny o długości prawie 70 metrów zatonął w 1628 roku na wodach w samym środku Sztokholmu zaraz po rozpoczęciu swojego dziewiczego rejsu. Po około 333 latach, w 1961 roku, dokonano imponującego wyczynu i wydobyto go z dna!

 

Sztokholm czeka na Ciebie!

Miejscowi nazywają Sztokholm „pięknością na wodzie” i nic w tym dziwnego – to miasto po prostu olśniewa.

 

Jako stolica Szwecji ma bogatą historię, a jednocześnie zaskakuje nowoczesnością i dynamizmem. Sztokholm zbudowano na 14 wyspach połączonych 57 mostami. Jego zabudowa...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Wybierz trasę...

Wybierz się na wycieczkę do Sztokholmu

Od 371zł za bilet w jedną stronę, samochód i kierowcę

Wybierz trasę...

Wybierz się na wycieczkę do Sztokholmu

Od 371zł za bilet w jedną stronę, samochód i kierowcę

Zobacz więcej celów podróży

 • Sälen

  Sälen to raj dla narciarzy, który zachwyca swoim pięknem przez cały rok, oferując odwiedzającym wspaniałe widoki, jeziora i szlaki.

 • Åre

  Åre słynie ze wspaniałych stoków narciarskich, sklepów, restauracji i barów oraz ze swojej miejskiej atmosfery.

 • Smalandia

  Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy na rowerze, pieszych wędrówek, kajakarstwa lub wędkarstwa, przyroda Smalandii z pewnością Cię urzeknie. Tutaj odkryjesz „Prawdziwą Szwecję”.

 • Halland

  Piękny region Halland na zachodnim wybrzeżu Szwecji szczyci się bogatą kulturą gastronomiczną, zachwycającymi krajobrazami i golfem na najwyższym poziomie!

 • Kalmar

  To piękne, zabytkowe miasto pozwoli Ci przenieść się w czasie.  Zwiedź zamek, brukowane uliczki i urokliwe stare miasto. 

 • Glasriket

  Szklane Królestwo w Szwecji – moc atrakcji do zobaczenia! Znajdziesz tu muzeum Kosta Boda, rezerwaty przyrody oraz idylliczne jeziora i lasy. 

 • Skåne

  Mała powierzchnia, dużo uroku. Skåne to raj dla miłośników pieszych wycieczek, trekkingu i aktywności na świeżym powietrzu.

 • Värmland

  Niezależnie od tego, czy wolisz emocjonujące przygody na świeżym powietrzu, czy relaks w otoczeniu przyrody, w Värmland znajdziesz to, czego szukasz!

 • Dalsland

  „Szwedzka prowincja jezior” to doskonała propozycja dla miłośników przyrody, którzy znajdą tu zapierające dech w piersiach krajobrazy i relaksującą atmosferę.

 • Västervik

  Västervik, uznane za najlepsze miasto w Szwecji do odwiedzenia latem, to wyjątkowe miejsce, pełne atrakcji turystycznych, przepysznego jedzenia i bogatej kultury.

 • Höga Kusten

  Odwiedź Wysokie Wybrzeże, by powrócić na łono natury i cieszyć się aktywnym wypoczynkiem oraz chłonąć rustykalny urok tego regionu. 

 • Göteborg

  Göteborg słynie ze swoich kanałów, zielonych bulwarów, kawiarni i wspaniałych sklepów – to miejsce, w którym czeka na Ciebie wiele niezapomnianych przygód!

 • Malmö

  Miasto położone na wybrzeżu mogące się pochwalić nadmorskim klimatem, licznymi muzeami, różnorodnymi opcjami dla miłośników zakupów oraz tętniącą życiem sceną kulturalną.

 • Olandia

  Wyspiarski letni raj w Szwecji! Miejsce, które wyróżnia się swoim naturalnym i wyjątkowym pięknem.

 • Karlskrona

  Odkryj bogatą historię i dziedzictwo miasta, a także zachwycające naturalne piękno otaczającego je archipelagu. 

 • Idre Fjäll

  Piękne krajobrazy, wspaniałe warunki narciarskie oraz piesze szlaki sprawiają, że urokliwe Idre Fjäll stanowi doskonały cel podróży niezależnie od pory roku.

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.