Występ podczas Festiwalu Kultury w Göteborgu 2018 w GÖTAPLATSEN.

Najlepsze imprezy i festiwale w Göteborgu

Göteborg uwielbia duże imprezy. W tym tętniącym życiem centrum sztuki i kultury zawsze coś się dzieje, od wielkich festiwali muzycznych po jarmarki świąteczne, wyścigi i inne atrakcje.

 

Właśnie teraz jest idealny czas, aby doświadczyć Göteborgu w jego życiowej formie za sprawą obchodów jubileuszu 400-lecia miasta w roku 2023. Ale wielkie uroczystości w mieście nie ograniczają się tylko do kamieni milowych – w Göteborgu festiwale i zgromadzenia to coroczna tradycja. Oto niektóre z najlepszych i największych wydarzeń, na które przez cały rok warto się wybrać do tego drugiego co do wielkości miasta Szwecji. 

Göteborgsgirot

Największy festiwal kolarski w Skandynawii, Göteborgsgirot, każdego maja przyciąga rowerzystów na każdym poziomie umiejętności do udziału i rywalizacji w różnych przejażdżkach i wyścigach. Gran Fondo Göteborg to wyścig główny, zawody na dystansie 150 km trasą wijącą się przez miasto i okolice. Ale wyścigi na 60 km i 50 km w ramach Göteborgsgirot oraz tętniąca życiem wioska festiwalowa w parku Heden przyciągają zarówno cyklistów niedzielnych, jak i zaawansowanych ścigaczy. W roku 2023 festiwal odbędzie się w dniach 27–28 maja.

Profesjonalny wyścig kolarski
Göteborgs Kulturkalas

U schyłku każdego lata Göteborgs Kulturkalas (Festiwal Kultury w Göteborgu) zamienia miejskie place i ulice w jedną wielką imprezę celebrującą wszystko, co związane z kulturą. Występy wszelkiego rodzaju – muzyka na żywo, taniec, film, sztuka uliczna, rękodzieło, komicy, poezja i inne – wypełniają program tej bezpłatnej imprezy, która odbędzie się w dniach 1–3 września 2023 roku i oczekuje się, że przyciągnie do 700 tys. uczestników. 

Portret wesołej hipsterki w kapeluszu karmiącej chłopaka widelcem, siedzącego na składanym krześle. Zamazany brodaty mężczyzna i dziewczyna w okularach, jedzący i uśmiechający się
Göteborgs Jubileumsfirande

W dniach 2–3 czerwca 2023 r. Göteborg rozpocznie obchody 400-lecia swojego powstania od jubileuszowego święta Göteborgs Jubileumsfirande. Ten bezpłatny festiwal dla publiczności w każdym wieku odbywa się w dzielnicy Frihamnen i oferuje ekscytujący, różnorodny program muzyczny. Wśród wykonawców są Göteborska Orkiestra Symfoniczna, lokalny, indierockowy trubadur Jens Lekman, gwiazda muzyki pop Sarah Klang, elektroniczny duet Hooja i inni. Ponadto w ramach imprezy wizyta szwedzkiej rodziny królewskiej, wspaniałe jedzenie, tańce i wiele więcej. To urodziny, których na pewno nie wolno przegapić.

 

Obchody rocznicy nie ograniczają się jednak do jednego weekendu. Sprawdź kalendarz wydarzeń Rocznicy Göteborgu, aby zapoznać się z pełną listę wydarzeń, wystaw i innych atrakcji obchodów od 2 czerwca do 3 września. 

Zespół muzyki współczesnej wokalisty i gitarzysty występujący na imprezie lub koncercie na dachu
Maraton Göteborgsvarvet

Jeden z ulubionych biegów w Skandynawii, Maraton Göteborgsvarvet, to dla uczestników okazja do zwiedzania miasta z poziomu ulicy, gdy dziesiątki tysięcy biegaczy przemykają obok zabytków miasta i kanałów po obu stronach rzeki. Ponieważ termin biegu w roku 2023 skoordynowano z obchodami rocznicy Göteborgu, 3 września, tegoroczna impreza zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie, zarówno dla uczestników, jak i widzów. 

biegacze grupowi sportowcy biegnący maraton miejski
West Pride

Odbywające się co roku w czerwcu West Pride to radosne święto społeczności LGBTQ w Göteborgu. Festiwal ten, w tym roku odbędzie się w dniach 5–11 czerwca. To cały tydzień poświęcony sztuce i kulturze, który rozpoczyna się od barwnej parady, a jego program obejmuje koncerty, wystawy i wiele innych atrakcji. Odwiedź witrynę West Pride, aby zapoznać się z pełnym harmonogramem tegorocznych wydarzeń.  

Ludzie machają flagami gejowskiej dumy LGBTQ na marszu solidarności
Way Out West

Największa letnia impreza w Göteborgu, festiwal muzyczny Way Out West, przyciąga tysiące słuchaczy do bujnego parku Slottsskogen na weekend ze światowej klasy muzyką wszystkich gatunków. W roku 2023 Festiwal odbędzie się w dniach 10–13 sierpnia i przedstawi szeroką plejadę artystów, w tym pionierów brit popu zespół Blur, szwedzkie supergwiazdy Håkan Hellström i Tove Lo, legendę lat 80. zespół Devo i wielu innych. A koncerty w parku Slottsskogen to dopiero początek, bo co noc festiwal trwa do samego rana jako Stay Out West na scenach w całym mieście.

 

Jako bonus w tym roku 4 czerwca Way Out West przejmie scenę w Göteborgs Jubileumsfirande na bezpłatny koncert dla publiczności w każdym wieku z okazji 400-lecia Göteborgu. Aby poznać jego całą obsadę śledź witrynę internetową jubileuszu.

Para oglądająca koncert na plenerowym festiwalu muzycznym, widok z tyłu, scena i widzowie w tle
Jarmarki bożonarodzeniowe

Każdego roku różne obiekty i miejsca w Göteborgu – i wszędzie w Szwecji – zamieniają się w świąteczne, zimowe krainy czarów. Jarmarki bożonarodzeniowe to silna tradycja w Göteborgu. W mieście znajdziesz gorącą czekoladę, jedyne w swoim rodzaju prezenty, rozgrzewającą serca muzykę i świąteczną radość w popularnej dzielnicy Haga, park rozrywki Liseberg zaś zamienia się w Biegun Północny i gości jeden z największych świątecznych targów w Skandynawii. Niezależnie od tego, czy zostaniesz w mieście, czy też wyruszysz na zwiedzanie okolicy, o tej porze roku wszędzie znajdziesz świąteczną atmosferę. 

Piękna dorosła dziewczyna z filiżanką gorącego napoju na jarmarku bożonarodzeniowym
Göteborg Film Festival

Co roku w styczniu na Göteborgu skupia się uwaga kinomanów z powodu 10-dniowego wydarzenia Göteborg Film Festival. Program tego corocznego festiwalu obejmuje światowe premiery filmowe, interaktywne wydarzenia, imprezy, tymczasowe sklepy pop-up i wiele innych atrakcji, podczas gdy kina w całym mieście stają się scenami uroczystych wydarzeń dla miłośników kina.

czerwony dywan i bariera przy wejściu przed ceremonią otwarcia

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.