View of Stockholm's old town in Sweden

Zapraszamy na prawdziwie szwedzką wycieczkę

Przesiąknięta historią sięgającą epoki Wikingów Szwecja to obowiązkowy kierunek dla wszystkich szukających kolejnej wspaniałej przygody. Dotyczy to także północnej części kraju. Gęste lasy świerkowe i ciągnąca się przez 3000 km linia brzegowa to najważniejsze atrakcje przyrodnicze tego rejonu, tam i w stołecznym Sztokholmie na północ od Nynäshamn każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Podróżując do Nynäshamn z Ventspils pokład opuścisz w miejscu, gdzie stolica jest na wyciągnięcie ręki. Wybierz się na północ do zalesionych prowincji Dalarna i Medelpad, na południe do Gotlandii, albo na zachodnie wybrzeże. Gdziekolwiek pojedziesz, po drodze będzie wiele miejsc, które kuszą, aby zboczyć z trasy! Śmiało, niech to będzie wyjątkowa i tylko Twoja przygoda.

Sztokholm

Będąc w Szwecji oczywiście trzeba odwiedzić stolicę. Zaledwie godzinę drogi na północ od Nynäshamn znajdziesz wszystko, czego dusza zapragnie. Jest tam park rozrywki Gröna Lund, Pałac Królewski, gdzie można obejrzeć zmianę warty, imponujące Muzeum Vasa, które mieści najlepiej zachowany XVII-wieczny statek na świecie, muzeum ABBA i wiele, wiele więcej. Wybierz się na spacer uliczkami Gamla Stan z XIII-wieczną zabudową, na kolację na nabrzeżu i wycieczkę kanałami po mieście. Krótko mówiąc Sztokholm jest stolicą naprawdę godną tego tytułu.

Hugging couple in love traveling together in Stockholm romantic vacations urban lifestyle architecture colorful houses european Sweden landmarks
Jezioro Melar

Na zachód od obrzeży Sztokholmu rozciąga się jezioro Melar (szw. Mälaren). Wokół niego jest wiele miejsc, gdzie można popływać, urządzić piknik lub po prostu wygrzewać się w słońcu. Nie przegap też budowli rozsianych wzdłuż jeziora, takich jak pałac Drottningholm czy zamki Gripsholm i Skokloster, i nie zapomnij zrobić zdjęć!

Sloop rigged yacht with inflatable boat sailing at sunset. Panoramic aerial view of the forest lakeshore. Moonrise, glowing clouds. Mälaren lake, Sweden. Summer vacations, nature, sailing, cruise
Uppsala

Nieco na północ od Sztokholmu leży Uppsala. W tym mieście, z jego ogrodami botanicznymi, uniwersytetem i zamkiem, a także licznymi kawiarniami i restauracjami, można spędzić wspaniały dzień. Jeśli chcesz poczuć ducha wikingów, polecamy odwiedzić trzy Kopce królewskie. Według legendy kopce te mieszczą ciała nordyckich bogów: Thora, Frejra i Odyna.

Very beautiful and cozy town in Sweden.  Uppsala
Höga Kusten

Kierując się na północ, dotrzesz do Höga Kusten, czyli Wysokiego Wybrzeża. Ta nadmorska okolica wznosząca się na wysokość 300 m n.p.m., to prawdziwa gratka dla miłośników pieszych wędrówek. Są oczywiście główne drogi, które prowadzą przez zapierające dech w piersiach krajobrazy, ale prawdziwe piękno znajdziesz, jeśli ruszysz własną trasą. Szlak Wysokiego Wybrzeża liczy 128 km, ale są też jednodniowe wycieczki na górę Skuleberget i do Parku Narodowego Skuleskogen.

Red houses at sunset in the fishing village of Norfaellsviken, Höga Kusten, Sweden
Härjedalen

Obierz azymut na zachód i udaj się do Härjedalen, prowincji o prawdziwie majestatycznych krajobrazach. Ta leżąca u podnóży Gór Skandynawskich kraina zimą jest popularna wśród narciarzy, ale to świetne miejsce do aktywnego wypoczynku przez cały rok. Wymarzona jest też dla wędkarzy, ponieważ niezliczone jeziora i bezkresne rzeki tej magicznej części Szwecji pełne są dzikich golców i pstrągów.

SONY DSC
Gotlandia

Jeśli zamiast na północ wolisz udać się na południe, polecamy podróż ze Sztokholmu na Gotlandię. Całe miasto Visby, z imponującymi murami miejskimi i domami z XIII w., wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sama wyspa usiana jest wyrytymi w kamieniu runami, ruinami potężnych katedr i sielskimi krajobrazami, przez co Gotlandia jest naprawdę jedyna w swoim rodzaju.

Visby, Gotland, Sweden
TAGI
  • Coast & nature

Dodatkowe informacje

Distance from Stockholm to Uppsala

Image
Title
Odległość ze Sztokholmu do Uppsali
Description

Przy zwykłym ruchu podróż ze Sztokholmu do Uppsali zajmie około godziny. Po drodze Sigtuna, miasto znane z licznych kamieni runicznych z epoki Wikingów!

Distance from Uppsala to The High Coast

Image
Title
Odległość z Uppsali do Höga Kusten
Description

Dłuższa, 400-kilometrowa podróż z Uppsali do Höga Kusten zajmie około 4,5 godziny. Ale pamiętaj, że to Ty wyznaczasz trasę! Jeśli czujesz się na siłach, naprawdę polecamy pojechać do Höga Kusten.

How to get to Gotland

Image
Title
Jak dotrzeć na Gotlandię
Description

Jeśli planujesz wycieczkę na Gotlandię, dotrzesz tam tylko promem. Bilety zarezerwuj z wyprzedzeniem, bo może ich zabraknąć!

Try some local cuisine

Image
Title
Spróbuj lokalnej kuchni
Description

Restauracje w dużych miastach Szwecji mają gwiazdki Michelin czy wyrafinowaną kuchnię, ale warto też spróbować lokalnych potraw! Lokalna gastronomia może zaskoczyć wieloma świetnymi daniami.

Wybrane cele podróży w tym przewodniku

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.