Autumn walk in Vastastan.

Jak najlepiej poznać zachodnią Szwecję

Przesiąknięta historią sięgającą epoki Wikingów Szwecja to obowiązkowy kierunek dla wszystkich szukających kolejnej wspaniałej przygody. Odnopsi się to także do zachodniej części kraju z wybrzeżem nazywanym przez miejscowych „najlepszym wybrzeżem”. Dzięki oszałamiającym archipelagom i malowniczym krajobrazom w połączeniu z pyszną szwedzką kuchnią zachód Szwecji jest swoistą złotą bramą do Skandynawii.

 

Popłyń promem z Frederikshavn lub Kilonii do Göteborga albo z Grenaa do Halmstad i odkryj kraj pełen rozległych krajobrazów i przygód dla młodszych i starszych. Wymieniliśmy tutaj tylko kilka miejsc, dzięki którym ta część kraju jest tak wyjątkowa. Nie wahaj się jednak zbaczać z utartych szlaków i odkrywać ją na własną rękę.

Göteborg

Czy przypłyniesz tutaj, czy do Halmstad, Göteborg to pozycja obowiązkowa dla wszystkich odwiedzających zachodnie wybrzeże Szwecji. To drugie co do wielkości szwedzkie miasto mieści największy w Skandynawii park rozrywki Liseberg oraz liczne restauracje wyróżnione gwiazdkami Michelin. Przejdź się brukowanymi uliczkami dzielnicy Haga, skosztuj fiki – typowo szwedzkich wypieków z kawą – lub przysiądź w porcie i obserwuj zawijające statki. 

City of Gothenburg street architecture view, Vastra Gotaland County of Sweden
Wybrzeże Bohuslän

Kierując się na północ od Göteborgu, odkryjesz wybrzeże Bohuslän. Słynie ono z naturalnego piękna i pełne jest miejsc, gdzie Szwedzi wygrzewają się na słońcu, pływają w cieśninie Kattegat lub po prostu spędzają czas na świeżym powietrzu. Koniecznie zatrzymaj się w Hunnebostrand, uroczym miasteczku na skraju wód, które doskonale oddaje specyfikę zachodniego wybrzeża Szwecji.

Hunnebostrand, Sweden
Falkenberg i Varberg

Podróżujesz z Göteborga na południe lub z Halmstad na północ? Zapraszamy do wspaniałych, nadmorskich miejscowości Falkenberg i Varberg. Znajdziesz tu zarówno piaszczyste plaże, jak i centra miast, gdzie możesz do woli robić zakupy, jeść i pić. Polecamy też wybrać się do Båstad, nieco na południe od Halmstad. Czeka tam długi odcinek dziewiczej plaży, idealnej na słoneczne dni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Jämtland

Jämtland, zwany przez miejscowych „Republiką Jämtland”, to miejsce, w którym można cofnąć się w czasie. Mieszkańcy tego pierwotnie autonomicznego w XII wieku regionu dumnie (i żartobliwie) kultywują tę lokalną historię. W Glösa i Frösö można znaleźć runy i rzeźby z epoki Wikingów i nie tylko. Choć Jämtland zamieszkują dzikie zwierzęta, takie jak łosie, jelenie, a nawet niedźwiedzie, piesze wędrówki i zbieranie jagód są nadal bardzo popularne. 

Beautiful landscape of river and mountains ,Sweden
Sälen

Jeśli kochasz narty, to masz szczęście. Szwecja słynie z fantastycznych gór, które co roku przyciągają ponad 2 miliony miłośników białego szaleństwa. Znaczna ich część nie bez powodu udaje się na północ do Sälen. Zimą góry te są idealne zarówno dla doświadczonych narciarzy, jak i dla tych, którzy nigdy wcześniej nie widzieli nart. W okresie letnim okoliczne tereny doskonale nadają się do uprawiania turystyki pieszej i wędkarstwa. 

Hundfjället in Sälen, Sweden
Wener i Wetter

Jeśli masz ochotę wybrać się w głąb lądu, odwiedź jeziora Wener i Wetter. Sąsiadujące ze sobą akweny to największe jeziora w Szwecji, a nawet w Unii Europejskiej. Możesz tam wypożyczyć kajak lub kanu, by wypłynąć na jeziora, a także deski do paddleboardingu i inne formy wodnej rozrywki dla całej rodziny. Jeśli wolisz się zrelaksować, spakuj piknik i podziwiaj porośnięte sosnami pejzaże wokół największych jezior Szwecji. 

Schloss Läckö in Västergötland auf der Insel Kallandsö im Vänern gehört zu den Barockschlössern Schwedens.

Dodatkowe informacje

Distance GBG - Jämtland

Image
Title
Odległość z Göteborgu do Jämtland
Description

Dłuższa podróż z Göteborgu do odległego o 822 km Glösy zajmie około 10 godzin. Ale pamiętaj, że to Ty wyznaczasz trasę! Jeśli czujesz się na siłach, naprawdę polecamy pojechać do Jämtland. 

Distance GBG - Vänern

Image
Title
Odległość z Göteborgu do Wener
Description


Jadąc z Göteborgu do jeziora Wener przygotuj się na około 90-minutową podróż do najbliższego, lub 3-godzinną do najdalszego, jego punktu. Podróż do jeziora Wetter zajmie, odpowiednio, dwie lub 3,5 godziny. 

Total distance of the west coast

Image
Title
Łączna długość zachodniego wybrzeża Szwecji
Description


Masz ochotę na wakacje na wybrzeżu? Bez obaw, 140-kilometrowa linia brzegowa z pewnością wypełni wakacje po brzegi wspaniałymi atrakcjami i widokami.

Try local cuisine

Image
Title
Spróbuj lokalnej kuchni
Description


Restauracje w dużych miastach Szwecji może i mają gwiazdki Michelin czy wyrafinowaną kuchnię, ale warto też spróbować lokalnych potraw! Lokalna gastronomia może zaskoczyć wieloma świetnymi daniami.

Wybrane cele podróży w tym przewodniku

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.