Rezerwacja biletów

Wycieczka z rowerem krok po kroku

Wybierasz się na wycieczkę rowerową do Szwecji? Zastanawiasz się, jak wygląda załadowanie roweru na statek? Poniżej znajdziesz opis ”krok po kroku”, w jaki sposób przewieźć rower promem i o czym pamiętać przed wyjazdem!


W domu przed wyjazdem

Upewnij się, że masz ze sobą:
- paszporty lub dowody osobiste dla każdego uczestnika wyjazdu (również dzieci);
- kamizelkę odblaskową dla każdego uczestnika wyjazdu;
- kask rowerowy dla każdego dziecka do 15 rż, również dzieci przewożonych w przyczepkach rowerowych oraz w fotelikach rowerowych, w Szwecji kaski dla dzieci są obowiązkowe!

Dodatkowo przydatne będą:
- telefon z dostępem do Internetu – sprawdzisz trasy;
- 20 lub 40 SEK w monetach – do opłacenia skrytki bagażowej;
- zapięcie rowerowe, najlepiej do każdego roweru;
- karta płatnicza – w Szwecji w wielu miejscach można zapłacić jedynie kartą;

- pokrowiec na rower karbonowy/rower z kołami karbonowymi.

Trasy w okolicach Karlskrony
Ciekawe trasy rowerowe w okolicach Karlskrony znajdziesz Tutaj.
Możesz też ściągnąć ślad na GPS lub kierować się znakami wymalowanymi na jezdni. Zwróć uwagę na kolor trasy.

Odprawa i podróż

1. Odprawa biletowa w Gdyni
Do odprawy stawiamy się najpóźniej 1h przed odpłynięciem. Podchodzimy do kasy lub do stanowiska odprawy samoobsługowej. Podajemy numer rezerwacji oraz paszporty/dowody osobiste wszystkich osób. Otrzymujemy karty pokładowe, które są też kluczem do kabiny.

2. Odprawa rowerowa w Gdyni

Wychodzimy przed terminal. Zakładamy kamizelki odblaskowe. Na rowerze i z bagażami wjeżdżamy przez bramę samochodową. Pokazujemy karty pokładowe w okienku odprawy. W przypadku braku kamizelki odblaskowej, pracownik odprawy wypożyczy kamizelkę na czas rejsu. Prosimy o jej zwrot! Na placu manewrowym pracownicy kierują rowerzystów na przód, do wózka rowerowego. Odpinamy bagaże z roweru. Samodzielnie zakładamy rowery na wózek za przednie koło na hak. Przypinamy rowery zapięciem rowerowym (jeżeli mamy zapięcie). Wchodzimy przez drzwi obok do poczekalni rowerowej. Możemy zdjąć kamizelki odblaskowe. Gdy zaczyna się odprawa pasażerska, idziemy na 2 piętro schodami do rękawa pasażerskiego i wchodzimy pieszo z bagażami na statek.


Ważna uwaga:
rowerów karbonowych/rowerów z kołami karbonowymi nie można wieszać za koło ze względu na ryzyko uszkodzenia. Takie rowery należy zapakować w pokrowiec i wnieść na prom jako bagaż, a następnie przechować w swojej kabinie.


3. Podróż
Na statku idziemy do kabiny. Kabinę otwiera karta pokładowa, numer kabiny jest wydrukowany na karcie. Rano należy się spakować i opuścić kabinę ze wszystkimi rzeczami, ponieważ wracamy innym statkiem. Karty pokładowe należy zachować.

4. Odbiór rowerów w Karlskronie
Po dopłynięciu udajemy się na pokład 7, gdzie koło informacji znajduje się wyjście piesze z promu. Wychodzimy na dół terminalu i na zewnątrz. Skrytki bagażowe znajdują się na terminalu - na dole, na parterze. Płacimy za skrytkę i zostawiamy niepotrzebne rzeczy. Przed terminalem znajdziemy wózek rowerowy. Jeżeli jeszcze go nie ma, należy chwilę poczekać, aż zostanie dowieziony. Odpinamy swoje rowery, zakładamy bagaże, jedziemy w trasę. Dzieci muszą być w kaskach. Nie musimy mieć kamizelek odblaskowych na sobie, trasy rowerowe są oddzielone od samochodowych, niemniej jednak jest to polecane.

5. Odprawa rowerowa w Karlskronie
Do odprawy stawiamy się najpóźniej 1h przed odpłynięciem. Kierujemy się do kasy z paszportami/dowodami i kartami pokładowymi wszystkich osób i otrzymujemy nowe karty pokładowe. Przed terminalem czeka na nas wózek rowerowy. Zakładamy rowery na hak za koło i zapinamy je (jeżeli mamy zapięcia). Prosimy pamiętać o wyjęciu rzeczy ze skrytki bagażowej! Następnie przechodzimy przez automatyczną bramkę odprawy i przechodzimy na statek.

6. Odbiór rowerów w Gdyni
Pamiętamy o zabraniu wszystkich rzeczy z kabiny. Na pokładzie 7 koło informacji znajduje się wyjście piesze z promu. Wychodzimy razem z resztą pasażerów rękawem. Pomimo że większość pasażerów kieruje się do wyjścia na piętro 1, a my idziemy na parter do poczekalni rowerowej. Zakładamy kamizelki odblaskowe. Na zewnątrz, przy oknie terminalu, będzie stać wózek rowerowy. Jeżeli jeszcze go nie ma, należy chwilę poczekać. Wychodzimy i odpinamy swoje rowery. Kładziemy bagaże na rower i jedziemy za samochodami przez plac manewrowy – pracownicy dadzą znak. Wyjeżdżamy na ulicę. Jeżeli pożyczaliśmy kamizelki odblaskowe, oddajemy je w kasie terminalu promowego.

Miłej podróży!