Sally Gap Wicklow Way Irelands Ancient East

Dziesięć najlepszych miejsc na starożytnym wschodzie Irlandii

Na oszałamiającym tle starożytnego wschodu Irlandii rozegrały się tysiące lat historii. Od Celtów po chrześcijan, od Wikingów po Wiktorian, każda z tych nacji pozostawiła tu swój ślad. Podczas tej irlandzkiej wycieczki objazdowej z Dublina do Cork poznasz niektóre z najważniejszych miejsc tego kraju oraz zobaczysz jego spektakularne krajobrazy, jednocześnie poznając lokalną historię.

Dublin

Wiele wizyt w Irlandii zaczyna się i kończy w tym wspaniałym mieście, po prostu dlatego, że jest tam tak wiele do zrobienia. Turyści mogą tu zapoznać się z bogatą kulturą Irlandii – od Księgi z Kells w Trinity College po Guinness Storehouse. EPIC – Irlandzkie Muzeum Emigracji – jest dobrym punktem wyjścia, jeśli chcesz prześledzić podróże swoich przodków, a w Narodowym Muzeum Irlandii dowiesz się więcej o archeologii i historii Irlandii. Samych mieszkańców najłatwiej poznać podczas wycieczki kulinarnej, wyjścia do pubu lub wycieczki literackiej, ale nie zatrzymuj się na zbyt długo, ponieważ przed Tobą jeszcze wiele kilometrów i całe mnóstwo odkryć. 
 

Iconic landmarks - The Campanile of Trinity College at Dublin, Ireland
Newgrange i Trim Castle, hrabstwo Meath

Godzinę drogi na północ od Dublina znajduje się Newgrange – jedno z najbardziej imponujących neolitycznych miejsc na świecie. Liczący 5200 lat grobowiec korytarzowy w dolinie Boyne został zbudowany przez rolników z epoki kamienia łupanego, którzy zadbali o to, aby przejście i wewnętrzne komory idealnie współgrały ze wschodzącym słońcem podczas przesilenia zimowego. Jadąc dalej i przeskakując kilka tysięcy lat do przodu, znajdziemy największą anglo-normandzką fortyfikację w Irlandii – zamek Trim Castle. Jest on tak imponujący, że Mel Gibson wybrał go jako miejsce kręcenia filmu Braveheart. Nietrudno zrozumieć dlaczego.

Newgrange passage tomb in the Boyne valley
Ogród Irlandii, hrabstwo Wicklow

Region Wicklow jest znany jako ogród Irlandii, ponieważ uprawia się tu wiele lokalnych produktów, ale ma on również swoją dziką stronę. Park Narodowy Glendalough to świetne miejsce na ucieczkę od świata. Znajdziemy w nim szlaki piesze wijące się obok wież klasztornych z VI wieku, lśniących jezior oraz wodospadów. Bardziej wypielęgnowane atrakcje można znaleźć w Powerscourt Estate, który jest jednym z trzech najlepszych ogrodów na świecie według National Geographic. Po całkiem inne wrażenia można wybrać się na spacer w szczytach drzew – Beyond the Trees Avondale, gdzie chodzi się wysoko nad koronami, mając widok na hrabstwo niemal z lotu ptaka. A dodatkowa atrakcja? Możesz zjechać z powrotem na dół zjeżdżalnią. 
 

Glendalough monastic ruins at Wicklow Mountains National Park, Ireland
Plaża Curracloe i Irlandzki Park Dziedzictwa Narodowego, hrabstwo Wexford

W hrabstwie Wexford znajduje się sześć plaż oznaczonych niebieską flagą, co czyni je rajem dla wczasowiczów. Ale być może najbardziej znaną z nich jest Curracloe, na której Steven Spielberg kręcił sceny lądowania w Normandii do filmu Szeregowiec Ryan. Gdy już oczyścisz stopy z piasku, naciesz się nadmorskim urokiem regionu Wexford, a także jego malowniczymi miasteczkami, takimi jak Enniscorthy. Jeśli chodzi o historię, nigdzie nie ma jej tyle, co w Irlandzkim Parku Dziedzictwa Narodowego, który obejmuje 9000 lat historii Irlandii w 16 odtworzonych historycznych miejscach, w tym forty pierścieniowe, krannogi, domy Wikingów i wiele innych. 

Curracloe beach
Latarnia Hook Lighthouse i Copper Coast

Kierując się dalej na południe do Copper Coast, możemy natrafić na najstarszą działającą latarnię morską na świecie, Hook Lighthouse, która prowadzi żeglarzy od VI wieku. Obecnie, po wejściu na wieżę, odwiedzający mogą skosztować lokalnych przysmaków w kawiarni. Gdy już nasycisz się świeżym jedzeniem i widokami na ocean, kontynuuj podróż na zachód do popularnego nadmorskiego miasteczka Tramore, gdzie 5-kilometrowa plaża przyciąga wielu surferów i windsurferów. Jeśli interesujesz się geologią i dziką przyrodą, warto również zatrzymać się w Globalnym Geoparku UNESCO Copper Coast.

Ireland hook lighthouse
Trójkąt Wikingów, Waterford

Znajdujące się o godzinę drogi od Hook Head miasto Waterford jest uważane za pierwszą miejscowość w Irlandii zasiedloną przez Wikingów, którzy dostrzegli atrakcyjność tej nadrzecznej lokalizacji już w X wieku. Ponad tysiąc lat później można nadal spacerować śladami Wikingów po brukowanych uliczkach i wspiąć się na Wieżę Reginalda – pierwotnie fort Wikingów. W grupie muzeów znanych jako Waterford Treasures można odkryć wszystko, od historii średniowiecza po historię czasu, a nawet historię irlandzkiej stypy. Będąc tutaj, wypada zwiedzić również dom Waterford Crystal.

Reginald tower. City of Waterford, County Waterford, Ireland
Rock of Cashel, hrabstwo Tipperary

Nadszedł czas, aby udać się w głąb lądu na prawdopodobnie najważniejsze wzgórze w Irlandii. Od pradawnych królów po świętych patronów – Rock of Cashel w hrabstwie Tipperary widziało ich wszystkich. Ta wspaniała kolekcja średniowiecznych budowli, która łączy w sobie wiele rozdziałów historii kraju pierwotnie była siedzibą królów Munsteru. W hrabstwie Tipperary znajduje się również wiele innych zamków wartych odwiedzenia, w tym zamek Cahir – jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych fortec w Irlandii.

© Matthias Oesterle - 2009
Cobh i Midleton, hrabstwo Cork

Nadmorskie miasto Cobh zachwyca kolorowymi domami i swoją rolą w historii. Był to ostatni port, do którego zawinął Titanic, a Titanic Experience Cobh opowiada historię 120 pasażerów, którzy wsiedli tutaj na pokład tego feralnego statku. Natomiast znajdująca się tuż obok wyspa Spike była domem zarówno dla świętych, jak i grzeszników, ponieważ znajduje się na niej stare więzienie, które niegdyś było klasztorem. Popłyń łodzią do tego irlandzkiego Alcatraz. Jeśli zgłodniejesz, wybierz się w piątek do Cobh Farmers' Market. Potrzebujesz jeszcze czegoś na zakończenie? Irlandzka whiskey może być właśnie tym, czego szukasz. Udaj się do pobliskiego miasta Midleton, aby zwiedzić słynną na całym świecie destylarnię Jameson.

Impression of the St. Colman's Cathedral in Cobh near Cork, Ireland
Miasto Cork

Starożytny wschód Irlandii kończy się w tym drugim co do wielkości mieście tego kraju. Dalej zaczyna się szlak Wild Atlantic Way. Jest ono morską przystanią i wielokulturową mieszanką, w której można odkryć targi żywności, galerie sztuki i muzea okraszone jego niepowtarzalnym urokiem. Znajdujący się dwa kilometry w górę rzeki zamek Blackrock został zbudowany w XVI wieku, aby strzec portu przed piratami i atakami wroga. Obecnie znajduje się tam wielokrotnie nagradzana interaktywna wystawa astronomiczna – świetne miejsce na podróż w czasie i przestrzeni.

St Patrick's Quay on the north channel of river Lee. Cork, Ireland
Zamek Blarney, hrabstwo Cork

Aby obejrzeć to co najlepsze na starożytnym wschodzie Irlandii, odwiedź zamek Blarney zaledwie dwadzieścia minut od Cork. Pocałowanie słynnego Kamienia Elokwencji może zamienić Twoje opowieści z podróży w nowoczesną epopeję... chyba że poniesie Cię zew podróży na szlaku Wild Atlantic Way!

Old celtic castle tower, Blarney castle in Ireland, old ancient celtic fortress

Dodatkowe informacje

Distance from Dublin to Cork

Image
Title
Odległość z Dublina do Cork
Description

Z portu w Dublinie do miasta Cork jest 314 km.

Distance from Rosslare to Cork

Image
Title
Odległość z Rosslare do Cork
Description

Z Rosslare do Cork jest 192 km.

Distance via Ireland’s Ancient East route

Image
Title
Długość trasy przez starożytny wschód Irlandii
Description

Z wszystkimi przystankami wymienionymi w tym przewodniku trasa z Dublina do Cork liczy 565 km.

Must eat

Image
Title
Musisz zjeść
Description

Blaa – wyjątkowo miękkie pieczywo bap, które można znaleźć tylko w Waterford. Spróbuj go z masłem i gorącym bekonem, jako idealne śniadanie na podróż.

Must drink

Image
Title
Musisz wypić
Description

Mieszkańcy Cork preferują swój własny napitek – lokalnie warzony Murphy's Irish Stout. Jest bardziej czekoladowy niż Guinness, ale to Ty zdecydujesz, który Ci bardziej smakuje.

Wybrane cele podróży w tym przewodniku

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.