Stavanger

Gdzie stare spotyka się z nowym

 

Od tętniących życiem, kolorowych nadbrzeżnych ulic po spokojne wędrówki brzegiem morza - Stavanger jest nie do zapomnienia. To usytuowane na oszałamiającym, otoczonym przez Morze Północne półwyspie miasto nie jest może tak popularne jak Oslo, ale jest czwarte co do wielkości w Norwegii. Warto je odwiedzić.

 

Odkrywaj Stavanger na piechotę, aby poznać z bliska jego piękno i historię. Zachwyć się najstarszą w Norwegii, gotycką Katedrą w Stavangerze i przespaceruj się po Gamle Stavanger, najstarszej części miasta, w której znajdują się 173 drewniane budynki z XVIII wieku.

 

Pamiętaj, aby znaleźć czas na zwiedzanie tętniącej życiem Øvre Holmegate. Deptak, znany lokalnie jako Fargegata (ulica kolorów), tętni życiem dzięki osobliwym sklepom i budynkom pomalowanym na jaskrawe kolory. Kawiarnie i restauracje wzdłuż ulicy serwują smaczne posiłki i najświeższe owoce morza.

 

Poznaj przemysłową historię regionu w Norweskim Muzeum Konserw oraz w Norweskim Muzeum Ropy Naftowej. Cofnij się w czasie w Muzeum Archeologii, w którym znajdują się relikty sięgające prehistorii. A jeśli chcesz zaczerpnąć nieco dawnej, ludowej wiedzy, zobacz monument o nazwie Miecze w skale, który stoi w miejscu, w którym w 872 roku król Harald Harfagre walczył o zjednoczenie Norwegii.

 

Norwegia jest znana z pięknych krajobrazów, a Stavanger i jego okolica świetnie to potwierdzają. Lysefjorde to 40-kilometrowy fiord, który zapewnia przygodę wśród majestatycznych gór i zachwycających widoków. Wybierz się na spacer wzdłuż mostu lub usiądź wygodnie i zrelaksuj się na spokojnej wycieczce łodzią, w trakcie której będziesz podziwiać widoki na wodospady, a także — życie w morzu (oby) .

 

Jednym z wielu cudów natury w tym rejonie jest potężny klif Preikestolen (Ambona), górujący 604 m nad Lysefjordem. Kinomani z pewnością poznają ten punkt widokowy jako miejsce pełnej napięcia sceny z „Mission: Impossible – Fallout”. Dojście na szczyt wymaga ledwie umiarkowanej wędrówki. Na miłośników mocnych wrażeń czeka głaz Kjerag, który zaklinowany jest pomiędzy dwoma górami i który pozwala wejść na zawrotną wysokość 1000 m nad Lysefjordem. 
 

Szukasz czegoś odprężającego? Plaża Sola to jedna z najbardziej popularnych linii brzegowych w regionie. Jej złote piaski i chłodna woda stanowią idealne warunki dla osób lubiących wiatr i sporty wodne oraz widowiskowe zachody słońca. Inne plaże, na które warto zwrócić uwagę, to Jærstrendene — długie na kilka kilometrów odcinki norweskiego raju, będące połączeniem piaszczystych i żwirowych plaż z morenowym wybrzeżem skalnym. 
 

Zapakuj się w samochód i wybierz się do Stavanger na wycieczkę obfitującą w nowe przygody. To miejsce, które z pewnością będzie Ci się śniło przez lata.  

Gdzie stare spotyka się z nowym

 

Od tętniących życiem, kolorowych nadbrzeżnych ulic po spokojne wędrówki brzegiem morza - Stavanger jest nie do zapomnienia. To usytuowane na oszałamiającym, otoczonym przez Morze Północne półwyspie miasto nie jest może tak popularne jak...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Podróżuj przez Göteborg i Trelleborg

Odwiedź Stavanger

Od 311zł za bilet w jedną stronę, samochód i kierowcę

Podróżuj przez Göteborg i Trelleborg

Odwiedź Stavanger

Od 311zł za bilet w jedną stronę, samochód i kierowcę

Zobacz więcej celów podróży

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.