Podróżuj promem – Litwa czeka!

Odkryj inny krajobraz Litwy!

 

Litwa może i jest niewielka, ale to oznacza, że jest małym klejnotem. Nadal jest tu wiele do zobaczenia i zrobienia, a kraj ten jest bardzo gościnny. To właśnie to, czego potrzebujesz po dniach spędzonych na wędrówkach po równinach i lasach, jeziorach i szlakach. Podobnie jak Łotwa, Litwa ma kilka własnych, popularnych latem, białych, piaszczystych plaż. Jedyną cechą geograficzną, która jest wyjątkowa dla Litwy, a którą dzieli jedynie z Obwodem Kaliningradzkim, jest Mierzeja Kurońska…

 

Najbardziej wysunięta na północ część Mierzei Kurońskiej technicznie należy do Litwy, ale nie jest z nią połączona lądem, więc aby ją zwiedzić, musisz złapać szybki prom z Kłajpedy do Smiltyne. Zalecamy zabranie samochodu, aby zobaczyć jak najwięcej z tego 100-kilometrowego półwyspu. Można też wypożyczyć rower na miejscu, w Nidzie. Tam znajduje się wydma Parnidis, na którą można się wspiąć, aby podziwiać niesamowite widoki. Mierzeja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swój unikalny ekosystem i niesamowite piękno przyrody.

 

W Nidzie znajduje się też Centrum Kultury im. Tomasza Manna – najczęściej odwiedzane litewskie muzeum. To miejsce upamiętniające słynnego niemieckiego pisarza, forum spotkań kulturalnych i naukowych, promujące dobrosąsiedztwo, humanizm i kosmopolityzm.

 

Kłajpeda jest miastem portowym z urokliwą starówką, pełną XVIII-wiecznych drewnianych domów w stylu niemieckim oraz neoklasycystycznym Teatrem Dramatycznym, w którym przez cały rok odbywają się koncerty. Brukowany Plac Teatralny to świetne miejsce, aby poprzyglądać się ludziom, ponieważ to właśnie tam gromadzą się tłumy, aby cieszyć się pięknym dniem w mieście. W Kłajpedzie znajduje się też popularne Litewskie Muzeum Morza, jedyne w swoim rodzaju w krajach bałtyckich, w którym można zobaczyć ponad 100 tys. stworzeń i eksponatów, w tym pingwiny i delfinarium.

 

Stolica Litwy, Wilno, leży na południowym wschodzie kraju. To największe barokowe miasto w Europie Wschodniej i ma wszystko, czego trzeba do komfortowego pobytu w tym historycznym mieście o wyjątkowo nowoczesnej atmosferze.

 

Nieco na zachód, niemal w centrum Litwy, leży Kowno – Europejska Stolica Kultury 2022. Dla miasta jest to ekscytujący czas, ponieważ całoroczny kalendarz wydarzeń kulturalnych ma zapoczątkować nową kreatywną erę. Nie było nigdy lepszego momentu na odkrycie Kownaniż właśnie teraz!

 

Litwa jest także popularna wśród smakoszy, którzy przyjeżdżają tu dla wyjątkowej gamy smaków i aromatów. Kepta duona to smażone paluszki chlebowe, oczywiście ze słynnego chleba żytniego, które są świetną przekąską barową. Cepeliny to duże pyzy ziemniaczane z mięsem – idealnie kojący posiłek. Polecamy także kibiny, wypiekany przysmak do kupienia na ulicy lub w piekarni. Litwa jest rajem dla miłośników sera, który tworzy doskonałą parę z miejscowym miodem. A jeśli masz ochotę na coś słodkiego, koniecznie spróbuj sękacza – tradycyjnego ciasta wypiekanego warstwami na rożnie.

Odkryj inny krajobraz Litwy!

 

Litwa może i jest niewielka, ale to oznacza, że jest małym klejnotem. Nadal jest tu wiele do zobaczenia i zrobienia, a kraj ten jest bardzo gościnny. To właśnie to, czego potrzebujesz po dniach spędzonych na...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Wybierz trasę...

Wybierz się na wycieczkę na Litwę

Od 445 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Lokalizacje portów

Map showing the routes to and from Latvia
Map showing the routes to and from Latvia

Port w Windawie jest położony w starej części miasta nad rzeką o tej samej nazwie, niecały kilometr od centrum. Do portu można łatwo dojechać samochodem (autostrada E22) i autobusami międzymiastowymi (dworzec autobusowy w Windawie znajduje się zaledwie 7 minut spacerem od portu).

Do portu w Liepāja można łatwo dojechać autostradą A9 ze wschodu lub A11 z południa Łotwy, a także pociągiem – port znajduje się niecałe 30 minut pieszo od dworca kolejowego w Liepāja.

Wybrane cele podróży

Wybierz trasę...

Wybierz się na wycieczkę na Litwę

Od 445 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.