Rezerwacja biletów

Informacje prasowe

Pierwszy wolontariusz ze Stena Line na pokładzie statku-szpitala Mercy Ships w Afryce

Pierwszy wolontariusz ze Stena Line pracuje już na pokładzie statku-szpitala Africa Mercy należącego do organizacji charytatywnej Mercy Ships. Podczas rocznego rejsu, będzie wspierać personel świadczący wykwalifikowaną opiekę medyczną osobom najbardziej potrzebującym w najuboższych regionach Afryki.

 

stena nordica

 

Blisko 50% mieszkańców Afryki pozbawionych jest dostępu do podstawowej opieki medycznej. Z tego powodu każdego dnia z uleczalnych chorób cierpi lub umiera ogromna liczba osób. Mercy Ships powstały z myślą właśnie o tych chorych. Organizacja wykorzystuje statki-szpitale do świadczenia bezpłatnej, światowej klasy opieki zdrowotnej w krajach trzeciego świata. Obok wykwalifikowanych lekarzy na statku znajdują się również wolontariusze – ludzie morza, dzięki którym statki-szpitale mogą funkcjonować.

Stena Line uczestniczy w projekcie poprzez pozyskiwanie funduszy i zwiększanie świadomości o organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą humanitarną, a ponadto poprzez wolontariat swoich pracowników. Udział pracowników w działalności statków Mercy Ships jest częścią programu zrównoważonego rozwoju Stena Line, który łączy w sobie wymiar ekonomiczny, ekologiczny, a także społeczny.

- Dla nas społeczna odpowiedzialność biznesu polega na wspieraniu zrównoważonego rozwoju na świecie poprzez bycie odpowiedzialnym pracodawcą oraz pomoc innym. Dzięki współpracy z organizacją Mercy Ships, możemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, które posiadamy po 50 latach działalności na morzu, a co więcej, unikalnymi kompetencjami technicznymi i morskimi naszych pracowników.– tłumaczy Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.

W trakcie rocznego rejsu, na pokładzie statku Africa Mercy znajdzie się co najmniej dwóch pracowników Stena Line. Pierwszym wolontariuszem jest mechanik statkowy Johnny Joensuu, który dołączył do załogi w Kamerunie (Afryka Środkowa). Najpierw pomagał przy wpłynięciu statku do Las Palmas (Hiszpania), gdzie odbyły się prace konserwacyjne przed wypłynięciem do Gwinei (Afryka Zachodnia). Drugą wolontariuszką ze Stena Line jest Maria Ekstrand.

- Cieszę się, że jestem pierwszy. Taka okazja trafia się raz w życiu. Podoba mi się życie na statku, zwłaszcza, że atmosfera wśród załogi jest świetna. Wszyscy pomagamy sobie nawzajem. Udało mi się nawet spełnić moje marzenie, bo w ostatnim czasie przecięliśmy równik, co zawsze chciałem zrobić. – mówi Johnny Joensuu, wolontariusz - mechanik ze Stena Line.

 

Program wolontariatu rozpoczął się w roku 2017, a wszyscy pracownicy Stena Line na statkach i terminalach otrzymali zaproszenie do udziału. Zgodnie z wartościami Mercy Ships wszyscy wolontariusze pracują za darmo, ale Stena Line udziela swoim pracownikom urlopu na czas wolontariatu oraz opłaca podróż i wszystkie wymagane szczepienia.

Nie tylko pracownicy, ale też podróżni na pokładach promów Stena Line mogą włączyć się w pomoc potrzebującym i to w bardzo prosty sposób. Filiżanka kawy na pokładzie promów Stena Line może zmienić świat! Od każdej zakupionej na pokładzie kawy, Stena Line przekazuje 2 SEK na organizację Mercy Ships. Tylko dzięki temu, klienci Stena Line zapewnili organizacji kwotę wystarczającą na utrzymanie sali operacyjnej na pokładzie Mercy Ships przez wiele tygodni.Szczegółowych informacji udzielają:

 

Agnieszka Zembrzycka

 

Agnieszka Nowakowska

rzecznik prasowy
Stena Line Polska

 

KonkretPR

tel. kom. 508 002 706

 

tel. kom. 507 086 266

agnieszka.zembrzycka@stenaline.com

 

a.nowakowska@konkretpr.pl

 

 

Trochę więcej o Stena Line

 

Stena Line jest powstałym w 1962 roku szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 21 trasach łączących 10 krajów, eksploatuje około 38 promów, zatrudnia ponad 5000 pracowników. Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.). Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej.

W Polsce Stena Line jest obecna od ponad dwóch dekad. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza ponad pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Pozostałe statki na linii: Stena Baltica oraz Stena Nordica (od września 2018) również zabierają pasażerów i samochody osobowe, lecz są przeznaczone głównie do przewozu ładunków. W październiku 2017 Stena Line rozpoczęła kursowanie na drugiej linii pomiędzy Polską a Szwecją: z Gdyni do Nynäshamn w okolicach Sztokholmu. Jest to połączenie frachtowe, obsługiwane przez statek o nazwie Bore Bay, który przewozi ładunki i ciężarówki.

Stena Line jest częścią Stena AB Group, należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy sięgają 36,5 mld koron szwedzkich rocznie. Stena AB zatrudnia 15 000 pracowników na całym świecie.