Rezerwacja biletów

Informacje prasowe

Większy statek na linii promowej Stena Line z Gdyni do Nynäshamn

Już od 15.08.2018 linię promową Stena Line z Gdyni do Nynäshamn wzmocni nowy, większy statek. Jednostka typu ro-ro o nazwie Vikingland zastąpi dotychczas wykorzystywany prom Bore Bay i zwiększy pojemność frachtową linii aż o 30 proc.

 

stena nordica

 

Dwie linie promowe z Gdyni
Operator promowy Stena Line obecnie obsługuje dwie linie promowe z Polski:
z Gdyni do Karlskrony oraz z Gdyni do Nynäshamn. Linia do Karlskrony w południowej Szwecji ma już długą, ponad dwudziestoletnią historię. Natomiast linia promowa z Gdyni do Nynäshamn (port w okolicach Sztokholmu) wystartowała 16 października 2017.

 

Vikingland za Bore Bay
Połączenie Stena Line do Nynäshamn obsługiwał dotychczas statek typu ro-ro o nazwie Bore Bay.

Ze względu na zmiany kursowania statków Stena Line na Morzu Irlandzkim i Północnym, Bore Bay zostanie przeniesiony na linię na Morzu Północnym, a na trasie między Gdynią a Nynäshamn zastąpi go większa jednostka o nazwie Vikingland.

 

30 proc. więcej miejsca na ładunki
Vikingland jest statkiem typu ro-ro, zbudowanym w Finlandii, pływającym pod banderą brytyjską. Długość linii ładunkowej jednostki wynosi aż 2170 m. Dzięki temu pojemność frachtowa nowego połączenia Stena Line do Nynäshamn zwiększy się aż o 30 proc. Pozwoli to zaoferować większą powierzchnię ładunkową klientom frachtowym i tym samym odpowiedzieć na rosnący popyt na przewóz ładunków na tej trasie.

52 rejsy tygodniowo
Jednocześnie Stena Line wzmocni także trasę Gdynia-Karlskrona. Już w październiku na tej linii pojawi się kolejny prom – Stena Nordica – przeznaczony zarówno do przewozów frachtowych, jak i pasażerskich. Łącznie z 6 rejsami na nowej trasie promowej do Nynäshamn oraz 46 do Karlskrony (razem z rejsami nowego promu Stena Nordica), Stena Line od października zaoferuje rekordową liczbę aż 52 rejsów tygodniowo między Gdynią a Szwecją, pięcioma promami.

Linia promowa Stena Line z Gdyni do Nynäshamn prom Vikingland
Czas rejsu: 18 godzin
Długość: 155 metrów
Szerokość: 25 metrów
Pojemność ładunkowa: 2170 m

Szczegółowych informacji udzielają:

 

Agnieszka Zembrzycka

 

Agnieszka Nowakowska

rzecznik prasowy
Stena Line Polska

 

KonkretPR

tel. kom. 508 002 706

 

tel. kom. 507 086 266

agnieszka.zembrzycka@stenaline.com

 

a.nowakowska@konkretpr.pl

 

 

Trochę więcej o Stena Line

 

Stena Line jest powstałym w 1962 roku szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 21 trasach łączących 10 krajów, eksploatuje około 38 promów, zatrudnia ponad 5000 pracowników. Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.). Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej.

W Polsce Stena Line jest obecna od ponad dwóch dekad. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza ponad pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Pozostałe statki na linii: Stena Baltica oraz Stena Nordica (od września 2018) również zabierają pasażerów i samochody osobowe, lecz są przeznaczone głównie do przewozu ładunków. W październiku 2017 Stena Line otworzyła drugą linię promową pomiędzy Polską a Szwecją: z Gdyni do Nynäshamn w okolicach Sztokholmu. Jest to połączenie frachtowe, obsługiwane przez statek o nazwie Bore Bay, który przewozi ładunki i ciężarówki.

Stena Line jest częścią Stena AB Group, należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy sięgają 36,5 mld koron szwedzkich rocznie. Stena AB zatrudnia 15 000 pracowników na całym świecie.