Rezerwacja biletów

Informacje prasowe

Zainspirowani Szwecją. Uczniowie dla ekologii

Szwecja to jeden z najbardziej świadomych ekologicznie krajów na świecie. Szwedzka troska o środowisko naturalne stała się inspiracją 8 edycji ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, organizowanego przez Stena Line, operatora linii promowej Gdynia-Karlskrona. Efekty przerosły oczekiwania.


 

Szycie wielorazowych woreczków na warzywa i owoce, rozdawanie roślin oczyszczających powietrze, zachęcanie do picia wody z kranu zamiast butelkowanej, warsztaty pszczelarstwa, kampanie informacyjne, konkursy i quizy, wspólne sadzenie drzew i wysiewanie nasion, zwiedzanie wysypiska śmieci, zbiórka surowców wtórnych - to tylko niektóre z pomysłów na proekologiczne akcje, jakie zorganizowali w 29 szkołach całej Polski uczestnicy konkursu.
W działania zaangażowali się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele, rodzice, lokalne media, Koło Gospodyń Wiejskich, a nawet samorządowcy.

„Szwecja z klasą” to konkurs organizowany przez Stena Line od 2013 roku wraz z trójmiejską agencją Howinnga. Każda edycja to inne konkursowe wyzwanie dla gimnazjalistów i uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Zwycięska klasa popłynie w 2-dniowy rejs do Karlskrony
w południowej Szwecji.

„Tym razem postawiliśmy na ekologię. W dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne staje się coraz bardziej istotna, a wspólne działania integrują młodzież i ułatwiają kształtowanie dobrych nawyków "- mówi Iwona Pałasz, koordynator konkursu ze strony Stena Line.

 

Zadaniem konkursowym było zorganizowanie w szkole proekologicznej akcji i przedstawienie jej za pomocą fotoreportażu. Rezultaty konkursu „Szwecja z EKO klasą” pokazały, że troska o środowisko naturalne angażuje, łączy w działaniu, buduje relacje, budzi pozytywne emocje i inspiruje otoczenie. Nierzadko konkursowe akcje dały początek ekologicznej przygodzie w klasach, szkołach, domach i miejscowościach – wielu uczestników wyszło poza ramy wyzwania, planując długofalowe działania edukacyjne, angażujące też dyrekcje szkół i lokalne władze.

„Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kreatywności, wiedzy i zaangażowania młodych uczestników konkursu."- dodaje Iwona Pałasz. –„Mamy nadzieję, że proekologiczne nawyki zostaną z nimi na zawsze!”

   

Wszystkie prace konkursowe można zobaczyć na facebookowym profilu konkursu:
https://www.facebook.com/pg/szwecjazklasa/photos/?tab=album&album_id=2577180919022372

Stena Line i zrównoważony rozwój
Ekologia i zrównoważony rozwój to kluczowe kwestie dla Stena Line. Zaangażowanie Stena Line w zrównoważony rozwój koncentruje się wokół czterech obszarów powiązanych z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz bezpośrednio z działalnością Stena Line. Są to: ochrona życia pod wodą, odpowiedzialna konsumpcja, wzrost wykorzystania czystej energii i zapewnienie bezpieczeństwa, dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia pasażerom i pracownikom. Dla każdego obszaru zdefiniowano ambitne cele, a rozwój jest ściśle monitorowany, z wizją Stena Line jako lidera w zrównoważonej żegludze.

Blisko 90% światowej wymiany handlowej odbywa się oceanami, a żegluga to najbardziej energooszczędny środek transportu w odniesieniu do objętości ładunku. Są jednak obszary - zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne – gdzie można uzyskać dalszą poprawę wydajności i zmniejszenie zużycia energii. Obecnie Stena Line prowadzi dziesiątki proekologicznych projektów, od wykorzystania AI (sztucznej inteligencji) w celu oszczędzania paliwa oraz prac nad wprowadzeniem promów z napędem elektrycznym, po codzienne – jak wykorzystywanie ekologicznych detergentów i biodegradowalnych opakowań na pokładzie.

Więcej o eko-projektach Stena Line na stronie The Green List:

https://www.stenaline.com/our-sustainable-journey/greenlist


Dodatkowych informacji przedstawicielom mediów udzielają:

Agnieszka Zembrzycka

Joanna Włodarek

rzecznik prasowy
Stena Line Polska
KonkretPR

tel. kom. 508 002 706

tel. kom. 501 592 579

tel. 58 660 92 45

tel/fax. 22 628 50 42

agnieszka.zembrzycka@stenaline.com

j.wlodarek@konkretpr.pl

 

 

Trochę więcej o Stena Line

 
Stena Line jest powstałym w 1962 roku szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 21 trasach łączących 10 krajów, eksploatuje około 38 promów, zatrudnia ponad 5000 pracowników. Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.). Stena Line jest ważną częścią europejskiej sieci logistycznej i stale rozwija nowe rozwiązania intermodalne, łącząc transport kolejowy, drogowy
i morski. Stena Line odgrywa również ważną rolę w turystyce w Europie dzięki szerokiej działalności pasażerskiej.

W Polsce Stena Line jest obecna od blisko ćwierć wieku. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza ponad pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków o szerokiej ofercie atrakcji dla pasażerów: Stena Vision i Stena Spirit. Dwa kolejne statki na linii: Stena Baltica oraz Stena Nordica również zabierają pasażerów i samochody osobowe, lecz są przeznaczone głównie do przewozu ładunków. Piąty statek o nazwie Bore Bay jest jednostką ro-ro i przewozi wyłącznie ładunki wtaczane.

Stena Line jest częścią Stena AB Group, należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy sięgają 36,5 mld koron szwedzkich rocznie. Stena AB zatrudnia 15 000 pracowników na całym świecie.