Rezerwacja biletów

Na biegówkach przez Norwegię

Biegać na nartach w ojczyźnie tego sportu? Tak!

W górę, w dół i jeszcze w koło! Zimą całą Norwegię przecinają przygotowane trasy do narciarstwa biegowego, dla początkujących i zaawansowanych.


Narciarstwo biegowe zajmuje szczególne miejsce w norweskiej kulturze i historii oraz jest ulubionym zajęciem Norwegów zimą! Nic dziwnego, że cały kraj poprzecinany jest gęstą siecią przygotowanych tras, wyciętych w pięknym norweskim śniegu. Większość tras jest bezpłatna i dobrze utrzymana dzięki wysiłkom lokalnej społeczności.

Zaawansowani narciarze przyjeżdżają też do Norwegii, aby jeździć na nartach w górach i odkrywać piękno przyrody. Poszukiwacze przygód znajdą tu fantastyczne warunki na backcountry w świeżym, nietkniętym śniegu. Natomiast początkujący powinni zacząć od łatwiejszych przygotowanych tras, które znajdziesz w większości Norwegii, nawet na obszarach wybrzeża – nie musisz jechać w góry. Największe i najpopularniejsze ośrodki narciarskie znajdują się w środkowej, wschodniej i południowej Norwegii, jak Holmenkollen w Oslo, Gålå, Sjusjøen w Hedmark, Oppdal w Trøndelag, Hovden w Setesdal i Geilo w dolinie Hallingdal. Wszędzie znajdziesz wycięte ślady!

Uwaga: weź samochód i swoje narty! Narciarstwo biegowe jest tak popularne w Norwegii, że wypożyczalnie nart biegowych to rzadkość, a nawet w nich nie znajdziesz nart dla początkujących (z łuską). Popularne są natomiast narty z foką lub gładkie – do samodzielnego smarowania na odbicie.

Gdzie jechać na narty biegowe w Norwegii?
W linku poniżej znajdziesz pełen wybór ponad 400 ośrodków. Poniżej znajdują się też nasze rekomendacje dla początkujących i zaawansowanych.

 

Mapa całej Norwegii z trasami od 3 godzin po wyprawy 14-dniowe. Na mapie zaznaczono też punkty wypoczynkowe czy schroniska.

 

     

Trysil - największy ośrodek narciarski w Norwegii

W Trysil i jego okolicach znajduje się 100 km tras biegowych. Niektóre trasy są przygotowane również do kroku łyżwowego. Trasy biegowe w ośrodku Trysilfjellet można łączyć, planując zarówno krótkie jak i dłuższe wycieczki. Możliwości jest wiele! Najlepsze punkty startowe to Skihytta i Fageråsen. W samym Trysil jest również wiele pięknych tras na wycieczki na nartach biegowych.

Trysil znajduje się przy granicy ze Szwecją, tylko ok 700 km od Karlskrony, a w regionie znajduje się wiele miejsc noclegowych, tańszych i droższych oraz także ośrodek narciarstwa zjazdowego.

 

Fakty:


 Długość tras:  150 km

 Najdłuższa trasa:  20 km

 

 

Hallingdal- najlepsze na świecie miejsce na narty biegowe

Region Hallingdal to zróżnicowany teren do wędrówek narciarskich na przygotowanych trasach osłoniętych lasami, wysokimi górami i na otwartych równinach.

Zimą śnieg jest tu gwarantowany! Region oferuje pełne 2000 km (tak! Dwa tysiące kilometrów!) przygotowanych maszynowo światowej klasy tras biegowych. Ratraki wycinają ślady i przygotowują trasy do kroku łyżwowego od końca października do połowy maja. Liczne tu schroniska, kioski, kawiarnie i tereny piknikowe uprzyjemnią dłuższe wędrówki. Hallingdal to radość narciarstwa biegowego dla tych, którzy chcą czegoś więcej!

 

Fakty:


 Długość tras:  2000 km

 Najdłuższa trasa:  132,6 km

 

Lillehammer i Gudbrandsdalen – 2500 km norweskiej przygody

Jedno słowo: eldorado! Dla kochających biegówki wybranie się w rejon Lillehammer i Gudbrandsdalen będzie jak odkrycie żyły złota. Białego złota, oczywiście.

Miłośnicy narciarstwa biegowego uważają Sjusjøen za centrum swojego wszechświata. Warunki są tu idealne do zaawansowanych treningów, jak i bardziej rekreacyjnych wycieczek. Przez ten obszar wije się szlak Birkebeiner Trail, który graniczy z siecią szlaków w Nordseter, Øyer, Hafjell i Lillehammer. Łącznie dostępnych jest ponad 2500 km torów!

 

Fakty:


 Długość tras:  2500 km

 Najdłuższa trasa:  120 km

 

Geilo - naucz się biegówek!

Biegówki były od zawsze Twoim marzeniem, ale dotąd się jakoś nie złożyło? Teraz nie masz wymówek – spróbuj narciarstwa biegowego w ojczyźnie tego sportu i zakochaj się na zawsze!

Geilo to Zakopane Norwegii, więc jeżeli kochasz zimę to pewnie się tu znajdziesz. Wtedy koniecznie wypróbuj narciarstwo biegowe podczas lekcji z instruktorem w ośrodku narciarskim Slaatta. Krótki kurs (1,5h) wprowadzi Cię w podstawowy techniki w stylu klasycznym. Sprzęt narciarski - narty, buty i kijki - jest wliczony w cenę; tak jak usługi instruktora grupy. Zapisać się możesz codziennie, całą zimę.

 

Fakty:


 Długość tras:  220 km

 Najdłuższa trasa: 5 km