Rezerwacja biletów

Na lądzie | Biegowy Potop


Ośrodek biegowy

Rezerwat

Långasjönäs to rezerwat przyrody położony w pobliżu miasta Karlshamn, 65 km na zachód od Karlskrony. Rezerwat obejmuje 553 ha, głównie typowego dla Szwecji lasu świerkowego (choć również bukowo-dębowego) oraz kilkanaście malowniczych jezior. Niegdyś znajdowały się tu dwa duże gospodarstwa, ale dawne łąki i pola już dawno pochłonął las i tylko czasami wśród drzew natrafić można na fundamenty dawnych domów. Miejscami zachowały się jeszcze stare kamienne mostki nad potokami i kamienne murki wyznaczające dawniej granice pastwisk, a nad rzeką Mieån zobaczyć można ruiny dawnej papierni.

Trasy biegowe

Przez teren rezerwatu przebiega kilka tras biegowych, wytyczonych przez towarzystwo Friluftsfrämjandet, a w zimie wyznaczane są również trasy dla narciarzy biegowych. Wykorzystując istniejące trasy na Biegowy Potop Stena Line przygotowane zostały dwie oddzielne pętle o długości 5 i 10 km. Startując z tego samego punktu można wybrać dystans 5 km, 10 km lub 15 km (łącząc obie pętle).

Wszystkie trasy są dobrze oznaczone w terenie, prowadzą po ścieżkach i drogach leśnych niedostępnych dla samochodów, z dala od zabudowań. Oferują świetne widoki i niczym niezmąconą przyjemność biegania w skandynawskiej „głuszy”, wśród ukrytych w lesie malowniczych jezior, granitowych skał i głazów narzutowych. Teren jest zdecydowanie pagórkowaty i miejscami wymagający dla biegaczy - zwłaszcza pętla 10 km ze względu na liczne podbiegi.

Po bieganiu

Wszystkie trasy rozpoczynają się i kończą na przesmyku między jeziorami Stora Kroksjön i Lilla Kroksjön. W pobliżu parkingu znajduje się siedziba Friluftsfrämjandet – podczas imprezy domek („Nytorpet”) jest dostępny dla wszystkich, którzy chcą się rozgrzać, odpocząć a może nawet skorzystać z sauny.

 

Jeśli po bieganiu zostanie jeszcze czas na spacer po lesie, warto przejść się już „na spokojnie” nad jednym z mniejszych jezior w rezerwacie – są naprawdę fotogeniczne, wśród miejscowych wędkarzy popularne ze względu na szczupaki, okonie i pstrągi tęczowe a przez biologów cenione jako miejsce występowania reliktowego skorupiaka lasonoga jeziornego. Amatorom ornitologii również polecamy wypatrywanie ciekawych gatunków – nad jeziorami zobaczyć można perkoza dwuczubego i gągoła, a w lesie grubodzioba zwyczajnego i muchołówkę małą. Jeśli dopisze szczęście natrafimy również na niekwestionowanego króla szwedzkich lasów, czyli łosia!

 

Niedaleko tras biegowych, nad największym w okolicy jeziorem Långasjön, położony jest camping z ogólnodostępnym kąpieliskiem, więc jeśli podczas czerwcowej edycji Biegowego Potopu wystarczy czasu, polecamy kąpiel w jeziorze!