Turku

Warto odwiedzić historyczne miasto Turku, zaledwie dwie godziny jazdy od Helsinek i Hanko, aby zwiedzić imponujący zamek oraz brukowane uliczki i poznać urok najstarszego miasta w Finlandii.

 

Miasto to, położone u ujścia rzeki Aura w południowo-zachodniej Finlandii, odegrało zasadniczą rolę w historii kraju. Znaleziska archeologiczne sięgają epoki kamienia, a relikty z epoki żelaza wskazują, że obszar ten był od tamtej pory nieprzerwanie zamieszkiwany.

 

POCZUCIE HISTORII

W średniowieczu Turku należało do Ligi Hanzeatyckiej, a w 1640 roku założono tu pierwszy w Finlandii uniwersytet. Turku było nawet stolicą Finlandii w latach 1809-1812.

 

Od prawie 750 lat miasta i jego mieszkańców strzeże Turun Linna (Zamek w Turku). Zbudowany w 1280 r. n.e. nadal stoi dumnie a wycieczki z przewodnikiem prowadzą do dobrze zachowanych sal bankietowych, średniowiecznych lochów i muzeum.

 

Miasto nadal celebruje swoje historyczne i kulturowe znaczenie w szeregu muzeów i galerii, w tym Aboa Vetus, które odkrywa archeologiczną przeszłość Turku oraz Ars Nova, w którym równocześnie wystawiana jest sztuka współczesna.

 

SMAK MIASTA

Fantastycznym sposobem na poznanie miasta jest podążanie wzdłuż rzeki i jej dziesięciu mostów od zamku do imponującej katedry w Turku, ciesząc się po drodze nabrzeżnymi kawiarniami i restauracjami. Często porównywane do paryskiej kultury kawiarnianej, Turku ze swą gastronomiczną reputacją to mocny punkt na mapie smakoszy.

 

WYPAD DO WIĘZIENIA

Aby przeżyć coś bardziej złowrogiego, spędź trochę czasu w Kakolanmäki, które niegdyś służyło jako więzienie dla najbardziej znanych przestępców w okolicy. Muzeum na wzgórzu opowiada ich historie, a okolica jest obecnie popularna wśród miejskich trendsetterów, którzy uwielbiają jej nowe hotele, restauracje, browar i palarnię kawy.


Hotel Kakola przyjmuje to dziedzictwo, oferując pokoje o tematyce więziennej i możliwość spędzenia nocy w byłej izolatce.

 

POZNAJ ARCHIPELAG TURKU

Jeśli przyjedziesz do Turku, jest więcej niż prawdopodobne, że zachwyci Cię nieskończony łańcuch wysp i zatoczek, które oferują coś odmiennego od miejskiego życia. Razem jest tam ponad 20 000 wysp, co stanowi raj zarówno dla kajakarzy, obserwatorów ptaków, jak i marzycieli.

 

Ruszaj tam, gdzie zabierze Cię następna łódź lub podążaj oficjalnym Szlakiem Archipelagu Turku – 250-kilometrową okrężną siecią łączącą parki narodowe, wioski i puste zatoki, dzięki której zwiedzanie samochodem lub rowerem jest samą przyjemnością.

 

CO JESZCZE ZOBACZYĆ

Jeśli jesteś z rodziną, koniecznie odwiedźcie Świat Muminków na wyspie Väski niedaleko Naantali. Przejazd tam i z powrotem jest wliczony w cenę biletu. Miłośników sztuki z kolei może zaskoczyć prywatna wystawa Salvadora Dali w galerii Art Bank w Pargas.

 

Ale poza bogatym kulturowo miastem Turku, okolica ta to ciche wioski, morska przyroda i widoki na morze. Po drodze znajdziesz stare kościoły, morskie dziedzictwo, pomysłowo przerobione sauny i przyjaznych miejscowych.

Warto odwiedzić historyczne miasto Turku, zaledwie dwie godziny jazdy od Helsinek i Hanko, aby zwiedzić imponujący zamek oraz brukowane uliczki i poznać urok najstarszego miasta w Finlandii.

 

Miasto to, położone u ujścia rzeki Aura w południowo-zachodniej Finlandii, odegrało zasadniczą...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Bezpośredni rejs z Nynäshamn do Hanko

Wybierz się na wycieczkę do Finlandii

Od 333 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Bezpośredni rejs z Nynäshamn do Hanko

Wybierz się na wycieczkę do Finlandii

Od 333 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Zobacz więcej celów podróży

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.