Tampere

Płynąć z prądem jest łatwo, gdy Twoje miasto zewsząd otoczone jest wodą. Położone między dwoma wielkimi jeziorami i poprzecinane płynącą rzeką Tammerkoski, Tampere żyje we własnym, doskonałym tempie, zaledwie dwie godziny jazdy samochodem od Helsinek.

 

Najludniejsze miasto w środku lądu w krajach skandynawskich, Tampere jest jednym z głównych ośrodków miejskich, gospodarczych i kulturalnych Finlandii. Ale pomimo tego wszystkiego jest to miasto, które z łatwością znosi swoje znaczenie.

 

Popularne wśród turystów, którzy przyjeżdżają, aby cieszyć się saunami, muzeami, atrakcjami rodzinnymi i, co być może najważniejsze, położeniem na skraju popularnego Pojezierza Fińskiego.

 

Uwielbiamy Tampere, ale nie wierzcie nam na słowo – Tampere jest ulubionym celem krajowych podróży Finów. A oni naprawdę powinni wiedzieć najlepiej.

 

DZIEDZICTWO PRZEMYSŁOWE

Budynki z czerwonej cegły usytuowane wzdłuż brzegu płynącej przez Tampere rzeki mieściły kiedyś przędzalnie bawełny i fabryki. Teraz zyskały nowy estetyczny wyraz po przekształceniu w kwitnącą arterię muzeów, restauracji, kawiarni i sklepów rzemieślniczych.

 

Przędzalnia bawełny Finlayson, zbudowana w latach dwudziestych XIX wieku, była pierwszym budynkiem w krajach skandynawskich z oświetleniem elektrycznym. Teraz mieści się tam kino, browar i kilka interesujących muzeów – zajrzyj do muzeum szpiegostwa, zapraszamy!

 

A hala targowa Tampere Market Hall jest największą tego typu w Skandynawii – w tym secesyjnym budynku można skosztować lokalnych przysmaków czy też zrelaksować się przy kawie i bułce cynamonowej.

 

ŚWIATOWA STOLICA SAUN

Tampere ma reputację światowej stolicy saun. W okolicy jest ponad 50 saun publicznych, począwszy od najstarszej w kraju nadal używanej sauny publicznej Rajaportti po sauny artystyczne, sauny na łodziach, sauny restauracyjne i sauny dymne nad jeziorem, idealne na lodowate zimowe kąpiele. Ile z nich uda Ci się odwiedzić podczas tego pobytu?

 

DZIAŁANIA RODZINNE

Jeśli podróżujesz z dziećmi, zadbaj, aby one – a zatem i wszyscy – dobrze się bawili podczas wycieczek do parków rozrywki i atrakcji Tampere.

 

Särkänniemi oferuje pełne adrenaliny przejażdżki dla odważnych oraz ogród z bajki i akwarium dla małych, ale potężnych członków rodziny. Tamtejsza wieża obserwacyjna Näsinneula jest drugą co do wysokości w Skandynawii, z widokiem na miasto i jeziora z lotu ptaka.

 

Starszym dzieciom spodoba się Flowpark Varala, sala gimnastyczna w dżungli wierzchołków drzew w tym przyjaznym dla środowiska parku rozrywki, a kreatywność u wszystkich pobudzi wizyta w Moominmuseo – muzeum sztuki poświęconemu światu wyobraźni Tove Jansson.

 

MUZEA

W regionie Tampere muzea lubi się prawie tak samo, jak sauny. Mnóstwo jest muzeów specjalistycznych, ale dobrym miejscem na początek jest Vapriikki – nadrzeczny kompleks, który mieści szeroki i eklektyczny wachlarz specjalnych atrakcji, w tym Muzeum Historii Naturalnej, Fińskie Muzeum Gier, Fińskie Muzeum Poczty i Hokejowa Galeria Sław Finlandii.

 

CO JESZCZE ZOBACZYĆ

Tampere to piękne miasto, ale jego największym atutem jest położenie – w sercu pojezierza. Nie przegap okazji na spływ kajakowy po jeziorze Saimaa, rejs z Savonlinna do zamku Olavinlinna lub wynajęcie domku nad jeziorem na kilka dni spokoju i ucieczki.

Płynąć z prądem jest łatwo, gdy Twoje miasto zewsząd otoczone jest wodą. Położone między dwoma wielkimi jeziorami i poprzecinane płynącą rzeką Tammerkoski, Tampere żyje we własnym, doskonałym tempie, zaledwie dwie godziny jazdy samochodem od Helsinek.

 

Najludniejsze miasto w środku...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Bezpośredni rejs z Nynäshamn do Hanko

Wybierz się na wycieczkę do Finlandii

Od 333 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Bezpośredni rejs z Nynäshamn do Hanko

Wybierz się na wycieczkę do Finlandii

Od 333 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Zobacz więcej celów podróży

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.