Helsinki

Helsinki, miejska energia i naturalny plac zabaw w szczęśliwej równowadze, to rzadkość – europejskie miasto, które ożywia. Wypełnij swoje dni światowej klasy architekturą, galeriami sztuki i muzeami; jadaj w ekscytujących restauracjach, spaceruj po ogrodach botanicznych i relaksuj się w saunach z widokiem na Morze Bałtyckie.

 

Stolica Finlandii i jej największe miasto liczy ponad 1,4 mln. mieszkańców, ale dzięki nadmorskiemu położeniu sprawia wrażenie przestrzeni, w której można odetchnąć pełną piersią. Ścieżki rowerowe i pobliskie parki zapraszają do spędzania czasu na świeżym powietrzu, a poprzez sieć wysp mieszkańcom i turystom łatwiej wyrwać się z miasta.

 

Helsinki są nieodległe od Hanko, portu, w którym cumuje Stena Line. Dzięki dobrej sieci drogowej możesz być w mieście w niecałe dwie godziny od wyjazdu z promu, więc pozostaje dużo czasu na korzystanie ze wszystkiego, co Helsinki mają do zaoferowania.

 

ZABYTKI HELSINEK

Odkąd miasto zostało stolicą Finlandii w 1812 roku, Helsinki podjęły wyzwanie zbudowania miasta, które mogłoby rywalizować z każdym europejskim odpowiednikiem.

 

Plac Senacki to najstarsza część centrum Helsinek, z wieloma najsłynniejszymi zabytkami miasta, takimi jak Katedra w Helsinkach, Pałac Rządowy i Uniwersytet Helsiński.

 

20-minutowy spacer zaprowadzi Cię do Muzeum Narodowego, kolejnego neoklasycystycznego budynku, w którym przedstawiono historię Finów od czasów prehistorycznych do współczesności, więc jest idealnym punktem startowym dla miłośników historii.

 

HELSINKI DESIGN

Fińskie zamiłowanie do wzornictwa ukształtowało tu wszystko, od podziemnych kościołów po nadmorskie sauny. Nowoczesną architekturę najlepiej widać w rejonie Töölönlahti. To tam znajduje się zbudowana w 2018 roku Biblioteka Oodi, a także intrygujący skalny kościół Temppeliaukio, który dosłownie osadza duchowość w krajobrazie.

 

Żadna wycieczka do Helsinek nie byłaby kompletna bez zagłębienia się w prace słynnego fińskiego architekta Alvara Aalto. To on zaprojektował ikoniczny Finlandia Hall, a więcej można się o nim dowiedzieć w Aalto House w modnej dzielnicy Munkkinemi.

 

Tę miłość do wzornictwa widać w Helsinkach zarówno w Design Museum, jak i w sklepach detalicznych. Swoje flagowe sklepy mają tu Marimekko, Artek i Iittala, a sklepy z ubraniami i meblami w stylu vintage cieszą się popularnością wśród mieszkańców.

 

SAUNA I PŁYWANIE

W Finlandii zawsze jest czas na saunę, ale po zwiedzaniu Helsinek Twojemu ciału należy się odpoczynek. Odwiedź Löyly, kompleks publicznych saun i restauracji w dzielnicy Hernesaari, który słynie z drewnianego, „rzeźbiarskiego” budynku z widokiem na morze.

 

Albo zrób kilka okrążeń w basenie Allas Sea Pool – morskim spa dla pływaków i kąpiących się w sercu miasta. Latem odbywają się tu koncerty na świeżym powietrzu, które dodają atmosfery. Znajdziesz go blisko rynku Helsinki Market Square, na którym także można się wygodnie posilić ulicznym jedzeniem w ogrzewanym namiocie kawiarni.

 

ŻYCIE NOCNE W HELSINKACH

Wieczorem poznawaj tętniącą życiem scenę kulinarną w jednej z restauracji z gwiazdkami Michelin lub udaj się do dzielnicy Kallio z jej bistrami, restauracjami pop-up i klubami nocnymi.

 

Jeśli jesteś tam latem, wskocz na łódź i dołącz do miejscowych, którzy świętują Noc świętojańską z muzyką, tańcem i ogniskami na jednej z wielu wysp w zatoce. Nie spuszczaj z tonu i kup bilety na Flow Festival, jeden z najlepszych na świecie festiwali muzyki alternatywnej, który odbywa się tu każdego lata.

 

Z WYSPY NA WYSPĘ W HELSINKACH

W granicach miasta jest wiele interesujących wysp. W Kauppatori złap prom na wyspę Suomellinna – XVIII-wieczną fortecę morską i miejsce światowego dziedzictwa, która mieści muzea, bunkry i łódź podwodną z II wojny światowej. Podziwiaj sztukę w Didrichsen Art Museum i otoczony morzem magicznym ogród rzeźb na wyspie Kuusisaari. Albo spotkaj się z fińskim dziedzictwem w Seurasaaren Ulkomuseo, muzeum na wyspie z dużą kolekcją drewnianych domów, dostępnych do zwiedzania.

 

CO JESZCZE ZOBACZYĆ

Jeśli ma się swój transport, warto wybrać się na jednodniową wycieczkę z Helsinek. Pojedź do Porvoo z wąskimi, brukowanymi uliczkami albo do wioski artystów i rzemieślników Fiskars, aby poznać prawdziwy smak fińskiej sztuki i kultury oraz tradycyjnego fińskiego jedzenia.

 

Jeśli planujesz dłuższą fińską przygodę, Helsinki są oddalone tylko o kilka godzin jazdy samochodem lub motocyklem od mieniących się wód Pojezierza Fińskiego, nadmorskich połaci fińskich archipelagów czy atrakcji Turku lub Tampere.

 

Czegokolwiek oczekujesz od wakacji za kierownicą w Finlandii, Stena Line może Cię tam zabrać.

Helsinki, miejska energia i naturalny plac zabaw w szczęśliwej równowadze, to rzadkość – europejskie miasto, które ożywia. Wypełnij swoje dni światowej klasy architekturą, galeriami sztuki i muzeami; jadaj w ekscytujących restauracjach, spaceruj po ogrodach botanicznych i relaksuj się w saunach...

Przeczytaj więcej Przeczytaj mniej

Bezpośredni rejs z Nynäshamn do Hanko

Wybierz się na wycieczkę do Finlandii

Od 333 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Bezpośredni rejs z Nynäshamn do Hanko

Wybierz się na wycieczkę do Finlandii

Od 333 zł w jedną stronę, samochód, kierowca i siedzenie

Zobacz więcej celów podróży

Obsługa klienta

Masz pytania lub potrzebujesz pomocy przy rezerwacji? Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta lub znajdź odpowiedź w FAQ – Często zadawanych pytaniach.