Informacje prasowe

Samochodem po Skandynawii

Puste, równe trasy wzdłuż skandynawskiej natury, rower na dachu i wszystko, czego potrzebujesz w bagażniku. A do tego powiew morskiej bryzy i relaks na pokładzie słonecznym. Skorzystaj z nowej propozycji szwedzkiego operatora promowego Stena Line, wybierz się na rejs „Samochodem po Skandynawii” i odkryj jedne z najpiękniejszych i najbezpieczniejszych tras w Europie!
 

 


 

Każdy, kto raz odwiedzi Skandynawię, ulega jej magii i z chęcią tam powraca. Atrakcje turystyczne krajów skandynawskich to przede wszystkim urokliwe widoki i bardzo życzliwi ludzie. Niezapomnianym przeżyciem w czerwcu i lipcu są białe noce, czyli półmrok na południu Skandynawii i słońce o północy za kołem podbiegunowym. Norwegia to głównie fiordy, lodowce i góry, a także Lofoty, jedne z najpiękniejszych wysp na ziemi. Kraje skandynawskie słyną także z malowniczych tras wzdłuż pomników przyrody.

Wycieczka samochodowa, czyli tzw. road trip to idealny sposób na poznanie pięknej Szwecji, Danii, Finlandii, czy Norwegii. Sama Szwecja to 1600 km malowniczych tras od górzystego pustkowia aż po równiny i wiejskie krajobrazy na południu. Wszystkie trasy są pełne zapierających dech w piersiach widoków, malowniczych miast i pejzaży, a niezwykła atmosfera skandynawskiej uprzejmości udzieli się każdemu. Podróż samochodem przez Szwecję jest, co najważniejsze, bezpieczna. Trasy i oznakowania są bardzo intuicyjne, a malownicze widoki dostępne na wyciągnięcie ręki, niezależnie od tego czy wybierzemy się na wycieczkę wokół odwiedzanego przez nas miasta, czy dalej wzdłuż kraju. Szwedzki operator promowy Stena Line, oferujący przewozy promowe z samochodem na linii Gdynia - Karlskrona, przygotował listę 5 najpiękniejszych tras wzdłuż Szwecji.

 

1. Flatruetvägen

Szutrowa droga wzdłuż pasma górskiego Flatruet to najwyżej położona (975 m npm) trasa w Szwecji, która łączy doliny Funäsdalen i Ljungdalen w historycznej prowincji Härjedalen. To jedna z trudniejszych tras w Szwecji, którą często zamyka się nocą (szczególnie w okresie zimowym), ale jest świetnym wyborem na wiosnę czy lato. Widok ze szczytu góry jest wart poświęcenia jednego dnia.

 

2. Niebieska autostrada (Blå Vägen)

Nazwa niebieska droga/autostrada pochodzi od niebieskiej rzeki Ume, która płynie wzdłuż szwedzkiej części trasy. Blå Vägen ciągnie się od Norwegii, przez Finlandię, aż do Rosji. Szwedzka część trasy z zachodu na wschód rozciąga się wzdłuż spokojnych terenów leśnych, charakterystycznych dla prowincji Västerbotten i południowej części Laponii. To malownicza trasa wzdłuż nienaruszonej szwedzkiej natury.

 

3. Autostrada E4 wzdłuż Wysokiego Wybrzeża (Höga Kusten)

Popularna szwedzka trasa rozciąga się wzdłuż jedynego w Szwecji obszaru wysokiego wybrzeża morskiego, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To krótka trasa, którą przejechać można w zaledwie 1,5 godziny, ale widoki i wyjątkowa atmosfera będą z pewnością niezapomniane. Najwyższy punkt trasy mieści się na prawie 300 m npm i oferuje przepiękny widok na wybrzeże szkierowe.

 

4. “Trasa emigrantów” (Utvandrarnas Väg)

Ta spokojna i piękna trasa wzdłuż obszarów wiejskich na południu Szwecji, poza pięknymi krajobrazami pełna jest także kulturowych i historycznych odcinków. Nazwa trasy ma swoje korzenie w ruchu emigracyjnym Szwedów do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. To właśnie oni rozsławili ciekawe szlaki i zakątki wzdłuż tej wyjątkowej drogi. To właśnie ta trasa prowadzi do pięknego Kalmaru, czy Olandii.

 

5. Trasa północna (Nordkalottvägen)

Nordkalottvägen to droga pomiędzy szwedzką Kiruną i norweskim Narwikiem. Szczególnie polecana amatorom arktycznych pejzaży Laponii na dalekiej północy. To dobry wybór dla tych, którzy potrzebują ciszy i wytchnienia. Różni się od pozostałych surowością krajobrazów i niezwykłym spokojem, który bije od nienaruszonej przyrody.

 

Jeśli czujesz, że to właśnie to, czego potrzebujesz, warto przyjrzeć się nowej propozycji Stena Line: Samochodem po Skandynawii. Ceny rejsu zaczynają się od 259 zł na osobę (w promocji). Statki Stena Line wypływają z Gdyni codziennie, a promocja obejmuje wyjazdy w czwartki i piątki i powroty w niedziele. Można więc wyjechać na weekend (3-4 dni) lub spędzić w Skandynawii prawie dwa tygodnie. Więcej informacji o rejsie: http://www.stenaline.pl/do-szwecji/samochodem-po-skandynawii.

 

 

Szczegółowych informacji udzielają: 

 

Agnieszka Zembrzycka  

Agnieszka Nowakowska

  Małgorzata Stankowska
rzecznik prasowy
Stena Line Polska
  KonkretPR   KonkretPR
tel. kom. 508 002 706   tel. kom. 507 086 266  

tel. kom. 518 174 764

tel. 58 660 92 45  

tel/fax. 22 628 50 42

 

tel/fax. 22 628 50 42

agnieszka.zembrzycka@stenaline.com

 

a.nowakowska@konkretpr.pl

 

m.stankowska@konkretpr.pl

 

 

Trochę więcej o Stena Line

 

Stena Line jest szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 20 trasach łączących 10 krajów, posiada 35 promów, zatrudnia ponad 5000 pracowników. Roczne obroty koncernu przekraczają 12 mld koron szwedzkich. Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.).

W Polsce Stena Line jest obecna od dwóch dekad. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza około pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków: Stena Vision i Stena Spirit. Trzeci statek na linii, Stena Baltica, jest przeznaczony głównie do przewozu ładunków.

Stena Line jest częścią grupy Stena Sphere należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy Stena Sphere sięgają 58 mld koron szwedzkich rocznie. Stena Sphere zatrudnia
19 000 pracowników na całym świecie.