Informacje prasowe

W te walentynki zaplanuj coś wyjątkowego!

Zbliża się okres przygotowań do międzynarodowego święta miłości. W Polsce zazwyczaj decydujemy się na standardowe rozwiązania, takie jak kolacja przy świecach, wyjście do kina, romantyczny spacer, czy wspólny wypad na weekend. Poniżej prezentujemy najciekawsze tradycje związane z obchodzeniem walentynek w różnych zakątkach świata. Daj się zainspirować i zaskocz swoją drugą połówkę pomysłowością!

 


 

 

Wszyscy kojarzymy walentynki przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi. Wbrew pozorom, tradycja obchodzenia tego święta nie ma długiej tradycji w Stanach. Pochodzi z XIX wieku i przybyła do USA wraz z emigrantami z Wielkiej Brytanii. Dla nas amerykańskie walentynki to święto komercji, przepełnione masową ilością różowych misiów, wielkich, czerwonych serc i kolorowych kartek walentynkowych.

W Europie, z racji różnorodności kulturowej kontynentu, spotykamy się z różnymi interpretacjami dnia zakochanych. Jesteśmy jednak zgodni co do bardziej przyziemnego podejścia do tej okazji. Jedni świętują spotykając się ze swoimi sympatiami, drudzy na przyjacielskich wypadach. Bowiem fińskie Walentynki to Ystävänpäivä, co tłumaczy się jako "dzień przyjaciela" to okazja do docenienia prawdziwej przyjaźni i spotkania w gronie najbliższych przyjaciół. W Szwecji natomiast obchodzi się Alla hjärtans dag czyli "święto wszystkich serc". Tego jednego dnia w Szwecji sprzedaje się nawet 4 miliony róż i to w kraju, gdzie mieszka zaledwie 9,5 mln osób!

W Polsce natomiast coraz chętniej rezygnujemy ze standardowej kolacji przy świecach na rzecz wspólnego wypadu we dwoje. Wyjątkowym pomysłem na spędzenie tegorocznych walentynek może być propozycja Stena Line - połączenie dwóch europejskich tradycji: romantyczny rejs razem z drugą połówką i przyjaciółmi. Podczas rejsu ”Walentynki na morzu” zakochani mogą zrelaksować się w strefie SPA z widokiem na otwarte morze, a także skorzystać z wyboru restauracji, barów i dyskotek na pokładzie statku pasażerskiego. Ceny w promocji zaczynają się od 199 zł za parę i obejmują rejsy w okresie od 10-18.02.2017. Jeśli nie chcemy jechać tylko we dwoje, a spędzić czas wśród większej liczby znajomych par to takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem.

Są jednak kraje, w których tradycja obchodzenia walentynek jest zupełnie inna. W Azji walentynki to okazja do prześcigania się w pomysłach na kreatywne świętowanie. W Korei Południowej walentynki obchodzi się aż 3 razy w roku – 14 dnia lutego, marca i kwietnia. 14 lutego jest dniem mężczyzn, którzy są obdarowywani słodyczami przez kobiety. W marcu sytuacja się odwraca i to mężczyźni obsypują swoje wybranki prezentami. Miesiąc później swój dzień obchodzą single, którzy jedzą makaron z sosem z czarnej fasoli. Wierzą oni, że dzięki temu przed następnym świętem zakochanych spotkają kogoś wyjątkowego.

Oryginalnym zwyczajem związanym z dniem zakochanych mogą pochwalić się także Filipiny, gdzie w Walentynki odbywa się ogólnokrajowe wesele, w trakcie którego ślub może wziąć nawet 4 000 par. Ceremonie weselne odbywają się wówczas w wielu miejscach, m.in. w centrach handlowych. W tym okresie do Filipin zjeżdżają także zagraniczne pary, które postanowiły wyjątkowo przypieczętować swój związek.

W Tajlandii natomiast każdego roku odbywa się konkurs na najdłuższy pocałunek, a wynik zwycięzców trafia do księgi rekordów Guinnessa. Aktualny rekord to 58 godzin, 35 minut i 58 sekund, który należy do pary z Bangkoku.REJS WALENTYNKI NA MORZU ze Stena Line

Cena od 199 zł 99 zł na osobę zawiera:
● podróż promem do Szwecji i z powrotem;
● nocleg w kabinie 2-osobowej Comfort Class z łazienką;
● rozrywkę na statku (min. dyskoteka).

 

 

Dodatkowych informacji przedstawicielom mediów udzielają:

Agnieszka Zembrzycka  

Agnieszka Nowakowska

  Małgorzata Stankowska
rzecznik prasowy
Stena Line Polska
  KonkretPR   KonkretPR
tel. kom. 508 002 706   tel. kom. 507 086 266  

tel. kom. 518 174 764

tel. 58 660 92 45  

tel/fax. 22 628 50 42

 

tel/fax. 22 628 50 42

agnieszka.zembrzycka@stenaline.com

 

a.nowakowska@konkretpr.pl

 

m.stankowska@konkretpr.pl

 

Trochę więcej o Stena Line

 

Stena Line jest szwedzkim koncernem promowym, z siedzibą w Göteborgu. Operuje na 20 trasach łączących 10 krajów, posiada 35 promów, zatrudnia ponad 5000 pracowników. Roczne obroty koncernu przekraczają 12 mld koron szwedzkich. Przewozy wynoszą rocznie: ponad 7 mln pasażerów, 1,5 mln samochodów osobowych oraz 2 mln jednostek frachtowych (ciężarówki, naczepy itp.).

W Polsce Stena Line jest obecna od dwóch dekad. Promy z charakterystycznym czerwonym kominem łączą Gdynię z Karlskroną w południowej Szwecji. Co roku tę trasę przemierza około pół miliona pasażerów, korzystając z jednego z dwóch bliźniaczych statków: Stena Vision i Stena Spirit. Trzeci statek na linii, Stena Baltica, jest przeznaczony głównie do przewozu ładunków.

Stena Line jest częścią grupy Stena Sphere należącej do rodziny Olsson. Poza przewozami promowymi, grupa zajmuje się m.in. żeglugą, wydobyciem ropy naftowej, recyklingiem, obrotem nieruchomościami. Obroty całej grupy Stena Sphere sięgają 58 mld koron szwedzkich rocznie. Stena Sphere zatrudnia
19 000 pracowników na całym świecie.